nga AgroWeb më 24 June, 2022

Si të Ushqeheni Nëse Jeni Diagnostikuar me Diabet të Tipit Dy

Këshilla e zakonshme për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2 është të ndjekin udhëzimet e përgjithshme e të ushqyerit shëndetshëm. Edhe pse kjo mund të ndihmojë për të përmirësuar shëndetin dhe në kontrollin e sheqerit në gjak, ekziston një dietë e cila ka filluar të tregojë rezultate më të mira. Dieta në fjalë […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Faktori Që Ndihmon Në Uljen e Sëmundjeve Kronike

Ende nuk ka asnjë ilaç magjik që eliminon të gjitha sëmundjet, por ka shumë gjëra që mund të bëni për t’i parandaluar apo për të ndihmuar në reduktimin e faktorëve. Dhe kjo fillon që nga mënyra e të ushqyerit! Ka shumë ushqime që duhet të konsumoni, por ka shumë edhe nga ato të cilave duhet […]

nga AgroWeb më 9 June, 2022

Efektet Anësore Të Shafranit Të Indisë Të Cilat Duhet T’i Dini

Shafrani i Indisë përdoret  shpesh si një kurë medicinale që mund të ndihmojë me gjithçka. Studimet kanë lidhur përbërësin e tij aktiv, kurkuminën, me lehtësimin e dhimbjeve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të tretjes, mbështetjen e shëndetit të mëlçisë dhe të trurit, por edhe shërimin e shpejtë të plagëve të lëkurës. Megjithatë, pavarësisht përfitimeve […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

4 Shenjat Që Tregojnë Se Astma Juaj Është E Rëndë

Nëse keni astmë, rrugët e frymëmarrjes ngushtohen, duke kufizuar kalimin e ajrit në mushkëri. Shumica e njerëzve me astmë mund ta menaxhojnë gjendjen e tyre me sukses, por ata me astmë të një forme më të rëndë, përjetojnë më shpesh simptomat që shoqërojnë këtë gjendje. AgroWeb.org, iu njeh me disa shenja që mund të jenë […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

Virozat dhe Ftohjet e Verës – Kurat Natyrale të Trajtimit

Tingëllon çuditshëm, por e ftohura gjatë verës është mëse e zakontë. Kjo sepse temperatura e ambientit të jashtëm nuk ka përse të jetë e ulët që njeriu të ftohet. Sipas të dhënave të AgroWeb.org si në dimër, ashtu edhe në verë, e ftohura shkaktohet nga një grup virusesh të futura në dy kategori: rinoviruse dhe […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

Përse po Shëndoshen Njerëzit? Faktorët që Ndikojnë

Në kohët e sotme, industria e produkteve shtazore dhe fermerët në shumë raste injektojnë antibiotikë të ndryshëm tek kafshët. Kjo bëhet jo vetëm për të shmangur sëmundjet, por edhe për të nxitur rritjen e tyre të shpejtë. Këto medikamente stimulojnë oreksin dhe kafshët shtojnë shumë në peshë, duke anashkaluar fazat normale të rritjes. Praktika e […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

A po i Ndiqni Këto Këshilla për të Forcuar Imunitetin Tuaj?

Sistemi imunitar është thelbësor për shëndetin dhe përveç një suplementi ditor, ka disa gjëra të tjera që ndikojnë    në forcimin ose dobësimin e imuitetit. AgroWeb.org sjell të renditura gjërat që duhet të bëni për të mbështetur më tej sistemin tuaj imunitar. Konsumoni ushqime të pasura me mikroelementë dhe eleminoni ushqimet e dëmshme Së pari […]

nga AgroWeb më 1 June, 2022

Përse Rrushi i Thatë Nuk Rekomandohet për të Gjithë?

Rrush i thatë përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, dhe studime të shumta kanë treguar se konsumimi i një sasie më të vogël të rrushit të thatë sjell përfitime të shumta në trup. Sidoqoftë, nuk rekomandohet për të gjithë. Mirëpo, ka disa arsye pse duhet të konsumoni rrush të thatë. Ndoshta gjëja më […]

nga AgroWeb më 30 May, 2022

Vlerat e Qumështit me Yndyrë dhe pa Yndyrë

Produktet e qumështit zënë një pjesë të rëndësishme në regjimin ushqimor dhe në ditët e sotme ekzistojnë lloje të ndryshme të këtyre produkteve. Shpesh ju mund të hasni në raftet e marketeve që këto produkte kanë të shkruar në ambalazhet e tyre sasinë e yndyrës që përmbajnë dhe është pikërisht ky detaj që bën edhe […]

nga AgroWeb më 29 May, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Përpara Se Të Blini Një Mikrovalë – Këshillat E Duhura

Këto paisje kuzhine janë fantastike për përgatitjen e shpejtë të ushqimit pas një dite të gjatë. Llojet e ndryshme të mikrovalëve mundësojnë funksione të ndryshme, disa madje mund të zëvendësojë një furrë të zakonshme. Ka shumë gjëra që duhet të merrni parasysh përpara se të blini një mikrovalë dhe AgroWeb.org ju vjen në ndihmë me […]

nga AgroWeb më 27 May, 2022

Çfarë Duhet të Konsumoni dhe Çfarë Jo Bazuar në Formën e Trupit Tuaj

Kur bëhet fjalë për shëndetin, forma e trupit mund t’ju japë të dhëna të rëndësishme për pikat tuaja të forta dhe të dobta. Për shembull, një studim në të cilit AgroWeb.org bazohet, zbuloi se një regjim ushqimor ku konsumi i karbohidrateve është i ulët, rezultoi në humbje më të madhe të dhjamit në zonën e […]

nga AgroWeb më 24 May, 2022

Kujdesi për Shëndetin – Sa Herë në Vit Duhet të Bëni Kontroll Mjekësor

Kur ka qenë hera e fundit që keni bërë një kontroll mjekësor? Shumica e njerëzve shkojnë tek mjeku vetëm atëherë kur kanë problem apo ndihen të sëmurë. Ekspertët sugjerojnë që dhe nëse jeni të shëndetshëm, duhet të rezervoni një takim me mjekun tuaj. AgroWeb.org ju sjell në vëmendje se vizitat e rregullta me mjekun ndonjëherë […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Studimi: Grupi juaj i gjakut mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj dhjetëra sëmundjeve

Shumë njerëz joshen nga ideja se grupi i tyre i gjakut përcakton personalitetin e tyre, apo se disa ushqime mund të përmirësojnë shëndetin e një personi bazuar në grupin e gjakut. Ndërsa këto besime nuk janë domosdoshmërisht shkencore, një studim i fundit tregon se një grup i caktuar gjaku mund të ndikojë në faktin se disa njerëz mund të jenë më të predispozuar se disa të […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Metoda e Saktë e Thyerjes Së Vezës – Si të Përgatisni Ushqime të Sigurta

Vezët renditen në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin. Ato ofrojnë një sërë përfitimesh të rëndësishme për trupin. Proteinë Një vezë përmban nëntë amino acidet thelbësore që përbëjnë shtyllat kryesore të proteinës. Këto amino acide nuk prodhohen dot nga trupi. Veza përmban 6 gramë proteinë dhe gjysma e saj gjendet tek e bardha e […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Ushqimet e Duhura për Jetëgjatësinë – Sa dhe Si Duhet t’i Konsumoni

Ekspertët më në zë të ushqyerjes së shëndetshme janë të mendimit se jetëgjatësia nuk varet nga sasia e kalorive, vitaminave apo e proteinave. Ushqyerja e shëndetshme nuk është një praktikë strikte me rregulla që nuk shkelen dhe sasi të sakta e të pagabueshme ushqyesish. Lexoni më poshtë nga agroWeb.org, këshilla shumë të vyera mbi regjimin […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Margarina apo Gjalpi – Kush Është Zgjedhja më e Mirë?

Gjalpi është një nga nënproduktet e qumështit më të përdorura Ai përmban vitamina A, E, K, D dhe selenium, një mineral i rëndësishëm dhe antioksidant i fuqishëm. Pavarësisht këtyre vlerave ai konsiderohet i dëmshëm për shkak të niveleve të larta të kolesterolit. Gjalpi përmban 49 % yndyrna të ngopura, por nuk përmban yndyrna të rafinuara. […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

Vakti i Mëngjesit – 8 Shkaqet që po ju Bëjnë të Shtoni Peshë

Një mëngjes i mirë dhe i ekuilibruar ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur, ushqen trupin me lëndët e duhura ushqyese dhe ju jep energji gjatë gjithë ditës. Megjithatë ende shumë njerëz gabojnë në mënyrën se si e përgatisin mëngjesin dhe këto gabime mund të jenë shakaku i peshës së tepërt trupore. Më […]

nga AgroWeb më 9 May, 2022

Çfarë Tregon Mënyra e të Ecurit për Shëndetin Tuaj?

Ekspertët mjekësorë tregojnë se mënyra e të ecurit mund të pasqyrojë një mori problemesh fizike, fiziologjike, neurologjike, madje edhe psikologjike. Prandaj, nëse pyesni veten se çfarë mund të zbulojë mënyra juaj e të ecurit për shëndetin tuaj, AgroWeb.org ju fton ta zbuloni atë më poshtë. Ecni duke çaluar Kjo mund të vijë nga probleme strukturore, […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

A Mund Të Jetë Ushqimi Njëkohësisht Edhe Ilaç – Çfarë Sugjeron Shkenca

Fakti që ushqimi mund të ndikojë në shëndetin e një individi është pranuar edhe nga ekspertët e kujdesit shëndetësor në mbarë botën. Njerëzit që konsumojnë ushqim të shëndetshëm, kanë më shumë gjasa të kenë një sistem të fortë imunitar, shtatzëni dhe lindje më të sigurt. E gjithashtu rrezik më të ulët të diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Sot Dita Ndërkombëtare Pa Dietë – Përse Festohet

Imazhet e punuara në revistat e modës dhe bukurisë janë cilësuar si një shkak i drejtpërdrejtë i një rasteve në rritje të çrregullimeve të të ngrënit tek të rinjtë. Për një kohë të gjatë, të pasurit një “trup ideal” është shoqëruar me imazhet e forma trupore joreale dhe dieta të pashëndetshme e të rrezikshme. “Dita […]