Kopër me Mjaltë Kundër Kollës dhe Bronkitit – Si t’a Përgatisni dhe Përdorni

2.8k 0

Kopra dhe farat e koprës janë të pasur me flavonoidë të cilët luftojnë inflamacionin dhe përmirësojnë reagimet e sistemit imunitar kundër tij.

Kjo bimë është shumë efikase kundër disa sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes siç është e ftohura, virozat, bronkiti dhe kolla.

E gjithë bima është shumë e pasur me fibër dhe folat.

Kopra dhe farat e koprës janë të pasura me vitaminat A, C dhe B si dhe mineralet: kalçium, hekur, magnez, fosfor, kalium, mangan, zink dhe bakër.

Sasitë e larta të vitaminës C dhe antioksidantëve i bëjnë farat e koprës efikase kundër të ftohurës, kollës, gripit dhe infeksioneve.

Farat mund t’i konsumoni në mënyra të ndryshme.

Ato mund t’i përtypni veçmas, t’i tresni në ujë, t’i bëni çaj ose t’i tresni në mjaltë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të tresni farat e koprës në mjaltë dhe ta përdorni këtë kurë kundër të ftohurës, bronkitit dhe kollës.

Farat e Koprës Me Mjaltë Kundër Kollës dhe Bronkitit

Farat e koprës i gjeni në pikat e shitjes së erëzave.

Merrni një kavanoz (250 ml) qelqi dhe gjysmën e tij mbusheni me farat e shtypura të koprës.

Më pas mbusheni kavanozin me mjaltë dhe sigurohuni që të gjitha farat janë të mbuluara plotësisht.

Përziejini së bashku me një lugë druri dhe mbylleni kapakun.

Lëreni kavanozin në një vend të freskët dhe të errët dhe hapeni çdo ditë për t’i përzier përbërësit me një lugë druri.

Farat e koprës dhe mjalti duhen lejuar të qëndrojnë së bashku për 2 deri në 4 javë.

Më pas, vendosni një tenxhere me pak ujë në zjarr dhe kur të nxehet futeni kavanozin e mbyllur në të.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni kavanozin deri sa mjalti të hollohet.

Më pas kullojeni me një napë të pastër ose kullesë të hollë.

Këtë tretësirë të ëmbël mund ta përdorni jo vetëm në çaj por edhe për të zbutur kollën dhe përmirësuar rrugët e frymëmarrjes.

Atë mund ta konsumoni tre herë në ditë deri sa të bëheni më mirë./AgroWeb.org