Uji i Freskët Detoks për Humbjen e Peshës së Tepërt

2.2k 0

Përgjatë jetës trupi mbledh një sërë toksinash të dëmshme për organizmin.

Këto toksina ju bëjnë të ndiheni më të lodhur e të pashëndetëshëm e një rol kyç në mirëqenien e organizmit luan edhe pesha e duhur.

Mënyra më e mirë se si mund t’i largoni të dy këto probleme nga trupi juaj është ndjekja e kurës me ujin e freskët e purifikues që do ju tregojmë në këtë artikull.

Ujrat detoks siç quhen ndryshe, janë të mrekullueshme për të nxjerrë nga trupi çdo lëndë të panevojshme.

Ato mund t’i përgatisni kudo që të jeni, mjafton pak ujë dhe disa përberës të tjerë natyral.

Për një ide më të qartë se si të veproni ndiqni këshillat tonë si mëposhtë.

Përbërsit

  • 2 litra ujë
  • 1 limon i prerë në feta
  • 1 kastravec i prerë
  • 2-3 feta xhinxher
  • 3-4 degë mente ose nenexhik

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e këtij uji pastrues e plot vlera për organizmin, AgroWeb ju këshillon që të zgjidhni një enë qelqi të madhe ose shishe uji.
Sigurohuni të jetë një broke ose shishe e madhe mjaftueshëm për të zënë të gjithë përbërsit.

Aty shtoni ujin e më pas të gjithë përberësit e tjerë të larë e të pastruar, pa i hequr lëkurën.

Më pas enën me ujin vendoseni sërish në frigorifer dhe lëreni aty të ftohet përreth dy orë derisa uji te fillojë të marrë shije dhe aromë.

Duke filluar nga ky moment mund ta konsumoni atë si zakonisht në vend të ujit natyral.

Përgatiteni këtë kurë pastruese jo më shumë se 3-4 javë e më pas bëni një pushim të gjatë për ta rinisur sërish pas disa muajsh.

Do të shikoni që trupi dp të ndihet më i hidratuar dje i shënetëshëm pas çdo gote./AgroWeb.org