Trupi & Shëndeti

Produktet e Duhura që Shpëtojnë Kockat – Këshillat më të Mira

Disa çrregullime të shëndetit ndodhin në zonën kufitare midis sëmundjeve dhe dobësimit të përgjithshëm të organizmit. Osteoporoza, humbja e masës...

Shkaqet Përse Sëmureni Shpesh – Këshillat që Forcojnë Sistemin Imunitar

Të sëmuresh rregullisht mund të jetë një presion i vazhdueshëm dhe i bezdisshëm për gjithsecilin. Stresi kronik apo problemet me...

Gjashtë Sëmundjet që Reflektohen në Fytyrë – Shenjat Paralajmëruese

Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura. Mjekët refuzojnë...

Sëmundja e Alzheimerit Përhapja në Tru Fillon Shumë Herët se Simptomat e Para

Shkencëtarët kanë ardhur në përfundimin se sëmundja e Alzheimerit përparon ndryshe në tru nga sa ishte menduar më parë në...

Si të Parandaloni Plakjen e Zemrës për të Shmangur Atakun dhe Isheminë

Njerëzit mbi moshën 30 vjeçare duhet të tregohen më të vëmendshëm për zemrën e tyre. Pas kësaj moshe, zemra nis...

Çfarë i Ndodh Trupit kur Hani Makarona?

Me salcë, pana apo vetëm me djathë, nuk ka rëndësi pasi një pjatë e ngrohtë me makarona është gjithnjë një...

Mitet Rreth Sëmundjes së Artritit – Faktet Interesante që Duhet të Dini

Artriti është një problem shëndetsor që shkakton dhimbje dhe inflamacion në kyçe, i cili prek zakonisht të moshuarit. Ekzistojnë dy...

Ushqimet që Duhet të Shmangni Pas të 40-ve për Shëndetin

Aftësitë rimëkëmbëse të trupit zbehen ndjeshëm pas të dyzetave. Në këtë grupmoshë, njeriu është më i rrezikuar nga kolesteroli i...

A Është e Dëmshme Është të Flesh me TV Ndezur?

Kur bëhet fjalë për zakonet e të fjeturit, ka disa njerëz që flenë me televizor të ndezur por ka edhe...

Një Përqafimi Kundër Stresit – Si të Ndiheni më Mirë

Studimet shkencore kanë konfirmuar se përqafimi është kurë e shkëlqyer kundër vetmisë, depresionit, ankthit dhe stresit. Përqafimi i ngrohtë dhe...

5 Çajra që Mund të Jenë të Rrezikshëm për Shëndetin Tuaj

Dihet se çaji jep shumë përfitime për shëndetin, por kjo nuk do të thotë që nuk ka asnjë rrezik. Në...

Peshë Normale, Por Bark i Madh? Çfarë do të Thotë për Shëndetin

Pesha e trupit, masa dhjamore, ajo muskulare e një sërë parametrash të tjerë përbëjnë atë që quhet një trup i...

Ushqimet që Shtojnë Sekrecionet dhe Përkeqësojnë Shëndetin e Fytit

Nëse po luftoni me të ftohurin dhe po përjetoni një infeksion të sinuseve, mënyra e të ushqyerit është shumë e...

Si Të Mësosh Veten që të Zgjohesh Herët në Mëngjes

Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, ekspertët  thonë se...

Si të Bëni Dikë të Lumtur në Vetëm 2 Minuta

Mirësia është gjithçka që nevojitet për të ushqyer shpresën e njeriut. Sado i vogël dhe i parëndësishëm të duket një...

Shëndeti Mendor – Hipertensioni dhe Ndikimi i tij tek Demenca

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia...

Nepsi Gjatë Shtatzanisë – Një Mit apo Realitet ?

Frutat, ëmbëlsirat, çokollatat e madje edhe racionet e mëdha me patate të skuqura, janë ndër ushqimet e zakonshme për të...

5 Ushtrimet më të Mira për Shëndetin e Zemrës

Ekzistojnë katër shtylla të një stili jetese për një zemër të shëndetshme dhe ato janë: konsumi i ushqimeve të shëndetshme,...

Pse nuk Mund t’i Mbajmë Mend Kujtimet e Hershme të Fëmijërisë?

Shumë prej nesh nuk kanë kujtime nga vitet e para të jetës. Në fakt, ne priremi të kujtojmë shumë pak...

Mbipesha – A Është e Vërtetë që Disa e Kanë Kockën e Rëndë

Sot është shumë e lehtë të krijosh idetë e gabuara në lidhje me mënyrën e saktë të të ushqyerit, duke...

Si të Kuptoni Nëse Nivelet e Stresit Janë Normale apo Shenjë Sëmundjeve të Tjera?

Stresi është një dukuri e zakonshme për shumicën e njerëzve, që mund të shkaktojë reagimin e trupit ndaj një kërcënimi...