Në Natyrë

Suedia dëshmon: Përdorimi i lartë i nikotinës nuk është faktor kyç në zhvillimin e sëmundjeve të lidhura me duhanpirjen

‘‘Ndryshimi midis pirjes së duhanit dhe përdorimit të produkteve pa tym është thelbësor. Ndonëse nikotina krijon varësi ajo nuk shkakton...

Energjia e rinovueshme, MIE dhe AEE nisma konkrete për ta bërë Shqipërinë pionere në rajon.

Shqipëria po ecën me hapa të shpejtë në drejtim të prodhimit të energjisë së rinovueshme, si një rrugë kjo për...

Një Destinacion i Përsosur për Evente dhe Konferenca: Diamma Resort Conference & Spa

E projektuar me një stil modern dhe të sofistikuar, Diamma Resort nuk ofron vetëm një ambient të këndshëm hotelerie, por...

Vlerat e Lendeve të Lisit – Magjike për Zemrën, Diabetin dhe Kockat

Lende lisi mund të gjeni përrreth pemëve të lisit në mbarë Mesdheun dhe gjithandej në Shqipëri. Kur dëgjon për herë...

Bima e Pafundësisë Në Shtëpinë Tënde – Aloe Vera

Për Egjiptianët ajo ishte bima e përjetësisë, ndërsa për gjithë të tjerët është bima e parajsës. Ka shumë arsye përse...

Kajota – Vlerat e Rralla të Perimes Dardhë

A keni vënë re në tregjet shqiptare një perime të re që ngjan si një dardhë por ka shijen e...

Agrokredia Tak Fak, produkti ideal për çdo fermer!

Credins bank, zgjedhja e duhur për të zhvilluar biznesin! Në një kohë kur roli i sektorit agro është i rëndësishëm...

Pjeshkët Natyrale Shqiptare – Llojet dhe Shijet më të Mira

Çfarë të vjen ndërmend kur dëgjon për Tornado, Samurai, Banzai, Big Red apo Ninja? Nëse mendon se bëhet fjalë për...

1200 Lloje Qershish në Botë – Cilat Mund të Gjeni në Treg

Në mbarë botën ka mbi 1200 lloje qershish. Kjo mund të jetë befasuese pasi kur i blini në një market,...

Perimet dhe Frutat Bio me Vazo në Ballkon

Që kur u bëra nënë fillova të lexoja më shumë për ushqimet që duhej të konsumonte im bir dhe për...

Dorëzonja, Lulja Mike e Organizmit dhe Shëndetit

Çfarë të vjen ndërmend kur dëgjon fjalën “dorëzonja”? Nëse të bën të mendosh një lëng të ëmbël që thithet nga...

A i Njihni Dallimet Midis Domateve Qershi dhe Atyre Formë Rrushi?

Të dyja këto lloje janë një familje domatesh karakterizohen nga një formë e vogël e ngjashme me atë të qershive...

5 Bimë Fantastike që Mund t’i Rrisni në Hije

Është e vështirë të mos i admirosh oborret dhe kopshtet e mbushura me gjelbërim dhe lule shumëngjyrëshe. Nëse gjithmonë keni...

Koha e Bizeleve të Gjelbërta – Zbuloni Vlerat e Tyre

Kultivimi i bizeles besohet të datojë mijëra vjet më parë, madje shkencëtarët pranojnë që bizelja të jetë një nga produktet...

Përdorimet Interesante të Hirit në Shtëpi dhe Kopësht

Zjarret si çdo fenomen tjetër i natyrës kanë një qëllim ekologjik. Zjarret që ndodhin natyralisht, jo ato të nxitura nga...

Kumbullat Jeshile – Të Athta me Plot Veti dhe Vlera Shëndetësore

Fundi i Prillit, Maji dhe Qershori janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i...

Më të Freskëtat e Majit – Frutat dhe Perimet e Sezonit

Çdo frut apo perim ka momentin e tij të mbretërimit në sezon. Disa mbretërojnë më gjatë për gati gjysmën e...

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative për Shëndetin

Llixhat e Elbasanit janë ndër më të njohurat në vend. Elbasani është ndër të vetmet qendra që prej dekadash me...

Vlerat e Lulëkuqeve Rrezatuese të Shqipërisë

Lulëkuqja që rritet kudo në Shqipëri është e njohur për vlerat e saj të rëndësishme shëndetësore. Po të pyesni gjyshërit...

Si të Mbillni Limonë në Vazo – Ndiqeni Këtu

Agrumet janë tekanjoze. Disa prej tyre mund të rriten lehtësisht, disa të tjera janë të vështira. Por nëse lexoni këshillat...

6 Fakte Zbavitëse Rreth Manushaqeve

Manushaqet janë lulet që lulëozjnë në muajin shkurt. Ato simbolizojnë besnikërinë dhe janë dhurata e përsosur për të lindurit e...