3.1k 0

Trëndafili – Ja Disa Mënyra se si Mund të Përdoret

Trëndafilat, jo vetëm që janë një mënyrë elegante për të thënë “Të dua”, por ato ofrojnë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore.

Ka disa mënyra të mrekullueshme për të shijuar bukurinë, aromën dhe vetitë e dobishme të tij, të cilat AgroWeb.org i zbulon për ju më poshtë.

Shijoni Mjaltin Me Trëndafila

Mjalti me trëndafila është një kurë që nuk mund të mposhtet dhe është shumë e thjeshtë për tu bërë!

Zbuloni më poshtë recetën!

Përbërësit:

 • Petale të freskëta ose të thara trëndafili
 • Mjaltë (preferohet të jetë i papërpunuar)
 • 1 kavanoz i vogël

Hapat:

 • Mblidhni petalet e freskëta ose të thara të trëndafilit (sigurohuni ato të mos jenë të spërkatura, për të shmangur toksinat) ose mund t’i porosisni ato.
 • Mbushni kavanozin tuaj me petalet e trëndafilit dhe më pas me mjaltë.
 • Trazojini mirë në mënyrë që të largoni flluskat e ajrit.
 • Shtoni mjaltë sipas nevojës, për të mbuluar plotësisht petalet e trëndafilit.
 • Lëreni këtë përzierje të qëndrojë për disa ditë, përpara se ta përdorni.
 • Ju mund t’i kulloni petalet nga mjalti ose ta shërbeni mjaltin me petale.

Avull Me Trëndafila Dhe Lule

Avulli është i mrekullueshëm për hapjen e poreve dhe gjallërimin e lëkurës.

Trëndafili ka veti antibakteriale dhe antiseptike, gjë që e bën atë një barishte tejet pastruese.

Trëndafili është veçanërisht i mirë për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme, sepse ndihmon në mbajtjen e lagështisë dhe në forcimin e indeve të lëkurës.

Përbërësit:

 • Lule kamomili
 • ¼ filxhanë petale trëndafili
 • ⅛ filxhan me lule livandoje

Hapat:

 • Shtoni në një tenxhere ujë dhe lëreni të vlojë.
 • Pasi t’i keni bashkuar të gjitha bimët në një tas qelqi, shtoni ujin e valuar.
 • Qëndroni me fytyrë mbi tas dhe mbuloni kokën me një peshqir, në mënyrë që të mos lejoni avullin të dalë.
 • Qëndroni në këtë mënyrë për rreth 5 minuta, më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Çaj me Trëndafila dhe Boronicë

Së bashku me shumë bimë të tjera, petalet e trëndafilave ofrojnë mbështetje të mrekullueshme për shëndetin, sidomos gjatë dimrit.

Bimët mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, të sigurojnë vitaminë C dhe elementë të tjerë ushqyes që mbështesin tretjen dhe qarkullimin e mirë të gjakut. Ato gjithashtu ndikojnë në sistemin nervor duke larguar stresin.

Përbërësit:

 • 1 lugë çaji me boronica të thara
 • 1 lugë çaji gjethe borziloku të tharë
 • 1 lugë çaji petale trëndafili të thara
 • 1 lugë çaji kanelle ose 1 shkop kanelle
 • xhenxherfil sipas dëshirës
 • 0,3 l ujë të nxehtë

Hapat:

 • Në një enë shtoni ujë dhe lëreni të vlojë.
 • Pasi t’i keni vendosur të gjithë përbërësit në një enë, shtoni ujin e valuar.
 • Lëreni për 15 deri në 30 minuta, përpara se ta shërbeni.
 • Nëse dëshironi, mund t’i shtoni pak mjaltë./AgroWeb.org