Këshilla & Ide

Banjë me kripë kundër gripit – Si duhet të veproni?

Një banjë detoksifikuese konsiderohet një mënyrë natyrale për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trupi. Gjatë një banje të...

3 Mënyra si të Hiqni Dorë nga Sheqeri në Kafe dhe Çaj

Në ditët e sotme ku sheqeri është i pranishëm në çdo lloj ushqimi të procesuar ose jo, varësia ndaj tij...

5 Këshilla Për Të Parandaluar Zjarrin Në Kuzhinë – Çfarë Të Bëni Nëse Ka Një Shpërthim Zjarri

Kur bëhet fjalë për gatimin në shtëpi, është shumë e rëndësishme të siguroheni se po bëni gjithçka që mundeni për...

Si të Dalloni kur Ushqimet në Restorant nuk Janë të Freskëta

A është e freskët? Kjo është pyetja që i bëhet më shpesh një kamarieri në një restorant. Përgjigjia është padyshim...

3 Mënyra si t’i Ruani Gështenjat për një Kohë të Gjatë

Jemi në periudhën e gështenjave të shijshme e plot vlera. Çfarë i bën ato të veçanta nuk është vetëm shija,...

Thyerja e Termometrit, Si të Hiqni Zhivën e Rrezikshme

Mërkuri është i vetmi metal që lëngëzohet në temperaturën e ambientit. Atë e gjejmë si pjesë të termometrit që shumë...

Çfarë Mund të Bëni me Qumështin e Skaduar?

Shpesh kur shohim që data e skadencës në kutinë e qumështit tregon se ai ka skaduar, njerëzit nxitojnë ta hedhin...

Bulmeti 30% më shtrenjtë – Çmimi i gjalpit arrin 1,600 lekë i ndikuar edhe nga kërkesa e lartë për bakllava

Në tërësi produktet e bulmetit sipas listës së re në supermarkete për produktet e një prej kompanive më të mëdha...

Si Ta Bëni Pallton Tuaj Të Leshtë Të Duket Sërish E Re

Palltoja juaj e leshit mund të humbasë shkëlqimin e saj pas disa vitesh përdorimi. Pavarësisht se çfarë mund të thotë...

Në Treg Mungon Djathi i Lopës – Fabrikat Presin Shtrenjtim të Qumështit edhe Këtë Pranverë

Prodhuesit e produkteve të bulmetit vijojnë të jenë në vështirësi për gjendjen e qumështit të lopës. Rënia e prodhimit të...

BSH: Konsumi i Qytetarve Shqiptarë i Ka Rezistuar Rritjes së Çmimeve

Kërkesa konsumatore e qëndrueshme, rritja e punësimit dhe e pagave, si dhe pritjet për norma inflacioni të larta po zgjerojnë...

Si Të Kurseni Në Blerjet e Përditshme – Këshilla Si Të Ushqeheni Mirë Dhe Të Shpenzoni Pak

Të gjithë përpiqemi të shpenzojmë pak dhe të kursejmë, edhe pse kjo gjë në ditët e sotme është bërë mjaft...

Rritja e Çmimit të Energjisë – Si Mund ta Përballojmë me Disa Ndryshime

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë...

Si të Hiqni Një Unazë nga Gishti i Ënjtur?

Nuk është e pazakontë që një ditë të mos jeni më në gjendje të hiqni unazën nga gishti, edhe pse...

5 Gjërat Që Duhet Të Dini Për Larjen e Rrobave Në 30 Gradë

A i lani rrobat kryesisht në temperaturën 30 gradë? A është kjo diçka e mirë apo ndikon në procesin e pastrimit...

Të ëmbla por me kripë – Zbuloni ushqimet e pazakonta

Shumë prej nesh kanë dëgjuar për përmbajtjen e lartë të sodiumit në ushqimet e gatshme dhe ato të paketuara, por...

Ulet sërish çmimi i vajit të lulediellit, 24% më i lirë se në muajin qershor

Çmimi i vajit të lulediellit për muajin korrik është ulur nga 21 deri 24% krahasuar me muajin qershor. Për muajin...

Çfarë të Bëni Kur ju Djeg Kandili i Detit – Zgjidhjet më të Shpejta

Me fillimin e verës fillojnë shumë probleme. Ti mund të jesh duke shijuar pushimet dhe papritmas një kandil të sulmon....

A është i sigurtë përdorimi i shisheve plastike pas ekspozimit në diell?

Sapo kemi hyrë në stinën më të nxehtë të vitit dhe temperaturat sa vijne e rriten. Para se të rrëmbeni...

Rriten ndjeshëm çmimet e produkteve bazë ushqimore, ja sa shitet vaji, sheqeri dhe orizi

Rritja e çmimeve po ndihet së tepërmi kohet e fundit dhe ata që vuajnë pasojat dhe “goditen” më shumë duket...

Mënyra Për Të Ulur Faturën E Energjisë

Të gjithë e kemi parasysh ndjesinë kur fatura e energjisë elektrike të shkarkon gjithë energjinë e brendshme, ndërsa ndjen xhepin...