2.5k 0

Produktet me Kimikate që i Keni në Shtëpi

Konsumatori ёshtё vazhdimisht i ekspozuar ndaj kimikateve, tё cilat pёr fat tё keq janё tё fshehura mirё nё shumë produkte ushqimore, mjekёsore, pёrdorimit vetiak apo atij shtёpiak.

Kimikatet gjenden edhe nё ajrin qё na rrethon.

Shumё prej kёtyre produkteve janё tё zbukuruara me etiketa shumёngjyrёshe me tё cilat konsumatori joshet tё besojё se produktet nё fjalё janё natyrale, tё sigurta pёr fёmijёt apo tё pёrgatitura me produkte natyrale dhe organike.

AgroWeb.org ka pёrgatitur njё listё me produktet toksike qё na bёjnё dёm dhe duhen shmangur medoemos.

Jo vetёm qё produktet e mёposhtme janё njё kёrcёnim pёr organizmin, por ato janё rrezik akoma mё i madh pёr shёndetin e fёmijёve.

Ushqimet e pёrpunuara

Ushqimet e shpejta janё zakonisht tё pёrpunuara, tё skuqura, tё homogjenizuara, tё hidrogjenizuara dhe tё mbushura me aditivё dhe kimikate.

Mёnyra mё e mirё pёr tё parandaluar ushqimet e pёrpunuara ёshtё t’i konsumoni sa më rrallë, të blini vetёm produkte natyrale dhe tё lexoni me kujdes etiketat.

Toksinat nё produktet e kujdesit vetjak

Ndoshta ёshtё e vёshtirё pёr njё konsumator tё njohё tё gjithё pёrbёrёsit e produkteve tё higjenёs personale.

Pёr shembull, llaku i flokёve dhe açetoni i thonjve pёrmbajnё ftalate, qё shkakton probleme mё vёmendjen dhe i shpёrqendron fёmijёt.

Pasta e dhёmbёve pёrmban njё neurotoksinё si flouridi, që nuk duhet konsumuar nëse ka më shumë se 1600 njësi në etiketë, sidomos për fëmijët.

Shampot dhe produktet e tjera pёr fёmijё përmbajnë:

Sulfatin Laureth, (njё kimikat shumё i rёndё qё shkakton alergji)

1,4-dioxane (element shtazor qё shkakton kancer)

Formaldehyde (neurotoksinё qё çrregullon zhvillimin)

Mё e keqja nga tё gjitha Parfum, njё pёrzierje e mbi 3000 kimikateve tё rёnda tё cilat kompanitё pёr fatin tonё tё keq nuk janё tё detyruara me ligj t’i tregojnё.

Kimikatet nё detergjentёt larёs

Detergjentёt larёs pёrmbajnё fosfor, enzima, amoniak, naftalinë, phenol dhe sodium nitilotriacetat.

Tё gjithё kёto kimikate me emra tё pakuptueshёm qё shkaktojnё kruarje, njolla, tharje tё lёkurёs dhe probleme me sinozitin.

Kёto kimikate pёrthithen lehtёsisht nga lёkura nёpёrmjet çarçafёve dhe rrobave ndaj nuk është habi numri gjithmonë në shtim i shqiptarëve me sinozit.

Produktet toksike tё pastrimit dhe aromatikët e ambjenteve

Disa prej pёrbёrёsve mё tё zakontё qё gjenden nё produktet e pastrimit tё shtёpisё pёrfshijnё shumё kimikate siç janё:

2-BE (qё shkakton probleme me fertilitetin)

Amoniak (qё shkakton dёme tek veshkat dhe mёlçia)

Bojra qymyri (qё shkaktojnё kancer dhe dёmtojnё sistemin nervor) dhe tё famshmen aromё tё “mirё”.

Aromatikët e ajrit pёrmbajnё aromё me bazё kimikatesh dhe ju mund ta zёvёndёsoni me ujё dhe vajra esencialё natyralë.

Pesticidet

Pesticidet mund tё gjenden kudo tashmё: nё shtёpi, nё ambientin qё na rrethon, nё ushqim dhe nё pije.

Mёnyra mё e mirё pёr tё shmangur pesticidet ёshtё qё të blini gjithçka sa më natyrale, duke nisur nga ushqimi, veshjet tuaja dhe tё fёmijёve, ose tё pёrdorni uthull apo sodё pёr tё pastruar frutat dhe perimet.

Pijet e gazuara

Pijet e gazuara pёrmbajnё shumё acid fosforik qё shkakton probleme tek fёmijёt.

Sipas njё studimi tё Universitetit tё Harvardit, konsumi i kёtyre pijeve mund tё shkaktojё tumore, obezitet, diabet, por edhe mund tё shkaktojё edhe pjekuri seksuale mё tё hershme tek vajzat.

Pijet e gazuara pёrmbajnё njё sёrё ёmbёlsuesish artificialё, sheqerna, aspartam dhe pёrbёrёs tё tjerё tё dёmshёm.

Ёmbёlsuesit artificialё

Ёmbёlsuesit artificialё mund tё gjenden tek mjaft ushqime. Ata shkaktojnё sёmundjet e zemrёs, diabet, tension tё lartё tё gjakut dhe goditje nё tru.

Ёmbёlsuesit artificialё stimulojnё oreksin, rrisin dёshirёn pёr karbohidrate dhe shkaktojnё çrregullime tё metabolizmit.

Studiuesit nё Universitetin e Yale kanë zbuluar njё lidhje tё fortё mes obezitetit tek fёmijёt dhe konsumit tё ёmbёlsuesve artificialё.

Shishet dhe enёt plastike tё ushqimit

Njё studim gjerman nxorri nё pah se disa kimikate qё gjenden nё shishet plastike tё ujit tё 18 markave tё ndryshme Evropiane ndёrhynin nё sistemin e hormoneve njerëzore.

Ato shkaktonin difekte nё lindje, çrregullime kardiovaskulare, çrregullime me metabolizmin dhe probleme tё tjera me zhvillimin.

Pёrbёrёs tё tjerё tё enёve plastike tё ushqimit dhe shisheve plastike janё: bisphenol-A (BPA) dhe bisphenol-S (BPS), tё cilat pengojnё zhvillimin e trurit. Ju duhet tё pёrdorni gjithnjё enё qelqi pёr ushqimet tuaja.

Lodrat

Lodrat e fёmijёve pёrmbajnё shumё elementё tё rrezikshёm. Disa prej kompanive mё nё zё tё prodhimit tё lodrave nё botё pёrdorin material toksike siç ёshtё formaldehyde.

Kujdes

Edhe nёse nuk jeni prindёr, kjo listё me ushqime dhe produkte toksike ka ndikim edhe nё jetёn tuaj.

Toka dhe trupat tanё janё shtёpia jonё ndaj duhet tё kujdesemi pёr ta dhe tё shmangni pёrdorimin e kimikateve dhe toksinave. /AgroWeb.org 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.