1.2k 0

Rreziku i Fshehur Tek Ushqimet e Detit – Kujdesi që Duhet të Tregoni Këtë Verë

Shkencëtarët paralajmërojnë se çdo produkt plastik që hidhet në dete, liqene apo lumenj  degradohet në grimca të vogla që konsumohen nga peshqit.

Një studim i publikuar në Shkurt të 2018-ës zbuloi se mikro substancat plastike të përdorura nga njeriu përfundojnë në stomakun e të paktën 73 përqind të shtatë specieve të ndryshme të peshqve në Atlantikun Veriperëndimor.

Këto peshq jetojnë në thellësi të oqeaneve dhe natën dalin në sipërfaqe për tu ushqyer.

Kësisoj, grimcat e plastikës përfundojnë në të gjithë ekosistemin ujor duke prekur të gjitha specie e tjera.

Gjatë tretjes grimcat e plastikës shkaktojnë inflamacion dhe rënie në peshë tek peshqit.

Këto probleme shpërndahen nga peshqit e mëdhenj siç është toni apo peshku shpatë deri tek të vegjlit.

Akoma më keq, duke qenë se plastika nxit akumulimin e toksinave tek specie ujore.

Toksinat Nga Speciet Ujore Në Tryezën E Konsumatorit

Një studim britanik i vitit 2013 zbuloi grimca plastike në 36.5 përqind të peshqve të kapur në Kanalin Anglez.

Studiuesit shprehën shqetësim për faktin se këto copëza plastike mund të përfundojnë edhe në tryezën e njeriut.

Gjurmë të plastikës janë gjendur edhe tek balenat dhe midhjet.

Megjithatë, për shkencëtarët është e pamundur të gjendet sasia e plastikës që njeriu mund të konsumojë duke ngrënë ushqime deti.

Kërcënimi që vjen nga plastika është i pranishëm në të gjithë botën, si në tokë ashtu edhe në det.

Në Lindjen E Mesme, mbetjet plastike janë përgjegjëse për ngordhjen e shumë gamileve.

Pak kohë më parë, veterinerët gjetën 52 kilogramë qese plastike dhe najloni në stomakun e një deveje.

Kafshët e kanë të pamundur të tresin plastikën dhe kjo e fundit akumulohet në stomak, duke e bërë të pamundur për ta futjen e ushqimit në gojë.

Në shumë vende perëndimore, autoritetet po marrin masa për të kufizuar përdorimin e plastikës dhe grimcave problematike të saj në shumë prej industrive më problematike.

Industria e kozmetikës në veccanti, mban pjesën më të madhe të përgjegjësisë për hedhjen e mbetjeve plastike në dete dhe oqeane./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.