nga AgroWeb më 22 November, 2022

6 Arsye Pse Ju Dhembin Flokët – Si të Qetësoni Irritimet e Skalpit

Nëse ndonjëherë keni përjetuar dhimbje të flokëve, kjo ndjesi e çuditshme nuk është e pazakontë. Shpesh ajo shkaktohet nga problemet me skalpin tuaj dhe arsyet mund të jenë neurologjike ose si pasojë e inflamacionet në lëkurë. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së kokës për t’ju ndihmuar të […]

nga AgroWeb më 2 November, 2022

Llojet e Dhimbjeve të Kokës – Kur Duhet të Shqetësoheni!

Dhimbjet e kokës janë të një intensiteti të ndryshëm dhe në shumicën e rasteve nuk sinjalizojnë ndonjë problem madhor shëndetësor. Në pjesën më të madhe, dhimbja e kokës mund të kalojë me një ilaç të thjeshtë kundër dhimbjes. Në raste kur ajo është tepër e fortë apo e pazakontë, atëherë njeriu mund të shqetësohet për […]

nga AgroWeb më 26 September, 2022

A Ndikojnë Dhimbjet e Kokës tek Përshpejtimi i Plakjes së Trurit – Kujdesi që Ju Duhet

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimerit të cilit i referohet AgroWeb.org, çdo 3 sekonda në botë dikush preket nga dementia apo Alzhaimer. Përhapja me shpejtësi e kësaj sëmundje pritet të rritet përsëri përgjatë 20 viteve të ardhshme. Sot […]

nga AgroWeb më 15 August, 2022

Çfarë Tregon Dhimbja e Kokës Në Mëngjes

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën. Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës. Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen e kokës në mëngjes? Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaktarët më […]

nga AgroWeb më 29 June, 2022

Dhimbja e Kokës nga Vapa – Masa dhe Kujdesi që Duhet të Tregoni

Dhimbja e kokës kur ekspozohesh nga dielli i fortë i muajve të verës është një problem që e vuajnë shumë njerëz. Dhimbjet e kokës ndodhin zakonisht kur qëndrojmë për një kohë shumë të gjatë në diell. Është e rëndësishme që të kuptojmë cilët janë faktorët, përveç diellit, që  shkaktojnë këtë problem. Më poshtë do të […]

nga AgroWeb më 26 May, 2022

Pse Keni Dhimbje Koke Kur Ndryshon Moti?

Nga stuhitë deri në ditët me diell, ndryshimet e motit mund të shkaktojnë dhimbje koke ose simptoma të migrenës. Për të deshifruar lidhjen midis kushteve meteorologjike dhe dhimbjes së kokës, si dhe mënyrat për t’i shmangur ato AgroWeb.org ju fton të vazhdoni leximin. A mund të shkaktojë moti dhimbje koke? Përgjigjja e shkurtër është po! […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Për Dhimbjen Në Njërën Anë Të Kokës

Ju mund të jeni kurioz të dini arsyet se përse ndonjëherë në njërën atë të kokës, mbi vesh, shfaqet një dhimbje e mprehtë torturuese. Ajo mund të jetë një dhimbje koke e përkohshme ose mund të jetë diçka më serioze, shkaqet e së cilës AgroWeb.org i zbulon më poshtë. Cili mund të jetë shkaku? Për […]

nga AgroWeb më 2 March, 2022

Dhimbja e Kokës nga Aktiviteti Fizik– Çfarë Duhet të Dini?

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz madje edhe ata që kanë një rutinë të shëndetshme ku futen ushtrimet e aktiviteti fizik. Ka raste kur pasi keni mbaruar ushtrimet t’ju nisë dhimbja e kokës e cila zakonisht zhduket vetë pas disa momentesh. Gjithësesi kjo mund të tregojë se në trupin tuaj mund […]

nga AgroWeb më 26 February, 2022

A Shkaktojnë Dhimbje Të Qafës Problemet Me Bllokimin e Sinusesve?

Dhumë njerëz ankohen për dhimbjen e kokës që shkaktohet nga sinuset por kjo është diçka që ndodh më rrallë nga sa mendoni. Edhe më pak e zakonshme është një dhimbje koke sinusale në kombinim me dhimbjen e qafës, por kjo mund të ndodhë. Dhimbja e qafës mund të shfaqet edhe si pasojë e dhimbjeve të […]

nga AgroWeb më 18 January, 2022

A Shkakton Kafja Dhimbje Koke – Cila Është Doza e Saktë Ditore

Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa mund të duket në moment. Çdo ushqim, gatim apo pije jep efektet e veta në […]

nga AgroWeb më 2 December, 2021

Ndikimi i Migrenës tek Shëndeti i Burrave – Metodat Natyrale Si Të Qetësoni Dhimbjet

Migrena është një nga dhimbjet më tipike dhe të dhimbshme të kokës e cila mund të çojë deri në rrezik ataku dhe prekjen nga ishemia. Megjithëse njihet si një sëmundje që ka tendencë të prekë më shumë gratë, ekspertët thonë së migrena prek dhe burrat. Gjenet luajnë një rol shumë të rëndësishëm në zhvillimin e […]