nga AgroWeb më 3 August, 2022

Kujdesi nga Dielli: Këshillat e Dermatologëve për Temperaturat e Larta në Evropë

Teksa në Europë po afrohen temperaturat e larta të stinës së verës, dermatologët shprehen se nuk duhet nënvlerësuar rëndësia e mbrojtjes nga dielli. Pse duhet të jemi të kujdesshëm? Si të zgjedhim një krem të përshtatshëm kundër diellit? Euronews ka kontaktuar me disa dermatologë, të cilët ndanë me ne këto këshilla. Pse është e rëndësishme […]

nga AgroWeb më 3 November, 2021

5 Mënyra si Uji i Ftohtë ju Ndihmon në Shëndet dhe Bukuri

Uji i freskët është një ide e mirë në verë dhe mbahet sa më larg në dimër, por ka disa sekrete që e bëjnë atë një vlerë të shtuar në çdo kohë të vitit. Të pish ujë është një nga këshillat më të shpeshta të mjekëve pasi  ndihmon organizmin të qëndrojë i shëndetshëm dhe i […]

nga AgroWeb më 2 September, 2021

Nëse jeni djegur nga dielli në plazh – Çfarë nuk duhet të bëni

Ka shumë mënyra natyrale për të trajtuar lëkurën e djegur nga dielli, të tilla si aplikimi i pastës së patates së papërpunuar ose pak mjaltë. Por disa veprime në dukje të pafajshme mund ta bëjnë djegien edhe më keq. Edhe ushqimet që hani ose rrobat që vishni mund të ndihmojnë që djegia nga dielli të […]

nga AgroWeb më 5 May, 2021

Zbutja e Hithrave në Shtëpi – Disa Sekrete Për Të Përfituar Shëndet

Hithra është një barishte e famshme përvëluese. Ajo nuk të gërvisht, por të përcëllon. Disa njerëzve, hithra u djeg më shumë se të tjerëve, por në çdo lëkurë që ajo prek, kjo barishte lë gjurmë e njolla. Për fat të mirë, kjo armaturë e hithrës bie, në momentin që e fusim në ujë të nxehtë. […]

nga AgroWeb më 27 March, 2019

5 Metoda Natyrale Kundër Djegies – Qetësoni Dhimbjet në Shtëpi

Incidentet me djegiet e vogla, qoftë brenda në shtëpi apo ambiente të tjera janë ndër më të përhapurat dhe më të pakëndshmet. Nëse për djegiet e rënda ju duhet të drejtoheni patjetër tek mjeku, ato sipërfaqësoret  mund t’i trajtoni me metoda natyale edhe në shtëpi. AgroWeb.org ju tregon disa mënyra se si mund të qetësoni […]