nga AgroWeb më 1 December, 2021

Pluhuri i Xhenxhefilit – Si ju Ndihmon të Ndaloni Dhimbjet e Kokës

Xhenxhefili tashmë nuk është i panjohur për kuzhinën e Shqiptarëve apo efektet e mirë plot vlera në shëndet. I vetmi komplikim me të lind tek qërimi, grirja apo përcaktimi i masës së duhur për konsum për shkak të formës dhe fortësisë që ka ky zhardhok. Një produkt i ri në treg e zgjidh këtë dilemë […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Pse djersitni gjatë natës në gjumë? – Problemet Shëndetësore Që e Shkaktojnë

Djersitja gjatë natës është një proces që të gjithë e përjetojmë kur temperaturat janë të larta. Por mund të na bëjë konfuzë djersitja gjatë natës kur është ftohtë. Djersitja gjatë natës ka një sërë shkaqesh, disa prej të cilave janë më serioze se të tjerat, shkruan “The Sun”. Pse djersini në gjumë? Sipas mjekëve, arsyet […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

4 Llojet E Ushqimeve Që Duhet Të Shmangni Kur Jeni Të Stresuar

Hulumtimet e reja sugjerojnë se ajo që hamë ka fuqinë për të qetësuar ose nxitur stresin. Ushqimi që hamë transformohet në blloqe ndërtuese të proteinave, enzima, neurone dhe neurotransmetues që transferojnë informacione dhe sinjale rreth trupit. Në këtë këndvështim, ne jemi ajo që hamë dhe mënyra e të ushqyerit ndikon në funksionin e trurit dhe […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Sëmundja e Alzheimerit Përhapja Në Tru Fillon Shumë Herët Se Simptomat e Para

Shkencëtarët kanë ardhur në përfundimin se sëmundja e Alzheimerit përparon ndryshe në tru nga sa ishte menduar më parë në bazë të hulumtimeve. Shkencëtarët nga Universiteti i Kembrixhit dhe Shkolla Mjekësore e Universitetit të Harvardit tha se ata besojnë se sëmundja Alzheimer nuk fillon në një zonë të vetme të trurit duke u përhapur më […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Si Të Kuptoni Drejtë Sinjalet E Urisë Që Jep Trupi

Dëshira për t’i rezistuar ushqimimeve të caktuara, sidomos atyre që nuk janë të shëndetshme, është shpesh herë e pamundur. Kjo për shkak të shijes, pamjes dhe aromës fantasike të tyre. Më pas, kur keni ngrënë më shumë seç duhet, betoheni se kjo do të jetë hera e fundit. Por duhet të dini se jo çdo […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Çfarë Është Gjumi I Thellë Dhe Pse Është I Rëndësishëm?

Ju tashmë mund të jeni në dijeni se të rriturit kanë nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë në natë dhe se cilësia e gjumit ka gjithashtu rëndësi. Ndërsa pushoni, trupi juaj kalon nëpër faza të ndryshme të ciklit të gjumit. Për shembull, gjumi i thellë është faza e gjumit gjatë së cilës valët […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Pse me Kalimin e Moshës Nisin Vështirësitë me Gjumin

Ka njerëz që besojnë se të moshuarit mjaftohen me pak orë gjumë. Në fakt, kjo është thjesht një legjendë urbane. Të gjithë të rriturit kanë nevojë për të paktën 7 deri në 9 orë gjumë. Ajo që ndodh me kalimin e moshës është se njeriu e ka më të vështirë të flejë siç duhet. Por […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Rënia Nga Pesha – Mjekët Rekomandojnë Mënyrën Më Të Mirë

Sot më shumë se kurrë, shqiptarët po përpiqen të humbasin kilogramët e tepërt. E njëjta gjë po ndodh në të gjithë botën, por një pjesë e mirë ankohen se pavarësisht përkushtimit, regjimit ushqimor apo kufizimeve të caktuara, nuk ia dalin të humbasin nga pesha. Nëse jeni një prej tyre, mos u shkurajoni, sepse ekziston edhe […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Zbulohet Formula Për Një Zemër Të Shëndetshme Gjithë Jetën         

Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri. Ai nuk ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës. Rrjedhimisht, njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve të […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Çfarë Duhet Në Hani Në Dhjetor – Më Të Shëndetshmet E Stinës

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e të pjekur mirë, përsheshin karakteristik apo sallatërat e shumta që servirin amvisat shqiptare. Tani është fundi i sezonit të kungujve dhe gështenjave, ndaj shfrytëzojini mirë nëse ju zë syri ndonjë kungull nga zona […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Pesë Arsyet E Domosdoshme Pse Duhet Të Hani Më Shumë Argjinare

Argjinaret janë ndër perimet më të shëndetshme për organizmin e njeriut. Ato janë të pasura me kalçium, vitaminë C, hekur dhe vitaminë A. Falë mënyrës së duhur të gatimit, argjinarja mund të transformohet një një antipastë apo gjellë kryesore jo vetëm të shijshme por edhe të shëndetshme. Ato gjenden lehtësisht në tregjen e fruta-perimeve. Në […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Si të Dalloni Shenjat Paralajmëruese Të Gurëve Në Veshka

Gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e gurëve është më e zakonshme tek meshkujt midis moshës 30 dhe 40 vjeç. Shqetësimi që sjellin gurët në veshka është një situatë e […]