nga AgroWeb më 8 August, 2022

3 Këshilla Që Do T’ju Ndihmojnë Të Flini Më Mirë Kur Keni Dhimbje Shpine

Dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës mund ta bëjnë të pamundur gjumin gjatë natës. Dhe kur nuk pushoni mirë, gjendja e shpinës tuaj mund të përkeqsohet. Sipas të dhënave të AgroWeb.org njerëzit me dhimbje kronike, duke përfshirë dhimbjen e shpinës, kanë deri në 18 herë më shumë gjasa të diagnostikohen me pagjumësi krahasuar me […]

nga AgroWeb më 21 July, 2022

Zakonet e Përditshme që Mund të Dëmtojnë Venat Tuaja

Venat e fryra apo edhe me gunga mund të shfaqen pothuajse tek kushdo, dhe ndonëse nuk janë të rrezikshme, nuk janë të bukura. Edhe pse nuk mund të parandalohen gjithmonë, ka disa zakone të jetës së përditshme që mund të shkaktojnë fryrje të venave. Bëni vrap Aktiviteti mund të ndihmojë për të parandaluar zhvillimin e […]

nga AgroWeb më 27 May, 2022

Dhimbja e Shtyllës Kurrizore – Pse Ndodh dhe Kur Duhet të Shqetësoheni

Dhimbja e shpinës që shfaqet gjatë natës zakonisht është rezultat i qëndrimit jo korrekt të trupit gjatë ditës ose gjatë gjumit. Këtu përfshihet edhe veshja e takave të larta ditën, ose përdorimi i një dysheku tepër të butë ose tepër të fortë gjatë natës. Megjithatë, dhimbja e papritur e shpinës gjatë natës mund të tregojë […]

nga AgroWeb më 4 May, 2022

Flini Vonë apo Zgjoheni Herët – Çfarë i Ndan Njerëzit në dy Grupe?

Dilema mes personave që flenë në orët e vona të natës dhe atyre që zgjohen herët nis pikërisht tek çështjet e shëndetit. Kjo mënyrë e të jetuarit është aq e përhapur sa mund t’i ndani njerëzit lehtësisht në dy grupe të mëdha. Ata që flenë natën vonë kanë tendencën të zgjohen më vonë në mëngjes […]

nga AgroWeb më 24 March, 2022

Arsyet Përse Duhet Të Flini Në Një Dhomë Të Freskët

Dhoma e gjumit është një oaz qetësie pas një dite të lodhshme. Gjumi është thelbësor për mirëqenien së bashku me të ushqyerin e shëndetshëm dhe aktivitetin fizik. Një nga arsyet përse gjumi mund të ndërpritet është temperatura e dhomës së gjumit. Besojeni ose jo, mënyra më e mirë për një gjumë të ëmbël, është të […]