kafeja

Si Ndikon Kafja tek Njerëzit që Vuajnë Nga Ankthi

Njerëzit që vuajnë nga ankthi duhet të tregojnë kujdes me kafenë. Ekspertët thonë se kafeja i vjen në ndihmë njeriut...

Kafeina – Sa Orë e Largon Gjumin

Kafeina mund të përshkruhet si një ilaç me efekt stimulues për sistemin nervor. Kur ajo futet në organizëm, stimulon rrahjet...

Pija Më E Mirë Për Veshkat Tuaja – Çfarë Tregojnë Zbulimet E Reja

Veshkat jo vetëm që largojnë mbetjet nga trupi, por ato gjithashtu balancojnë lëngjet e trupit, lëshojnë hormone që rregullojnë presionin...

3 Arsye pse Kafeja Mund t’ju Bëjë të Ndjeni të Përziera

Kafeja pëlqehet nga miliona njerëz në të gjithë botën për shijen e saj dhe aftësinë për të rritur nivelet e...

A Mbron Kafeja Shëndetin e Trurit – Mësoni Gjithçka Duhet të Dini

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vit. Ndërkohë,...

Cilët nuk Duhet të Konsumojnë Kafe Turke dhe Çfarë u Shkakton në Organizëm

Tanimë e dimë që kafeja ka vlerat të pazëvendësueshme shëndetësore. Në artikuj të shumtë AgroWeb.org ka paraqitur efektet e saj...

Dita Botërore Kundër Duhanit – Mënyrat Ideale për t’ia Dalë Mbanë

Heqja dorë nga duhani mund të jetë një mision i vështirë, por kjo nuk do të thotë që është e...

Cilat Ushqime nuk Skadojnë – Si t’i Ruani për më Shumë Jetëgjatësi

Njeriu mund të mos e ketë gjetur burimin e rinisë së përjetshme, por disa ushqime janë të pandryshueshëm për jetë...

Çfarë Tregojë Numurat Në Paketimin E Kafes Për Shijen Dhe Aromën E Saj

E vërteta është se sa më i lartë numri në paketimin e kafesë, aq më e madhe është pjekja e...

Kafe apo Çaj? Cila Është e Keqja e Shëndetit?

Për shumë njerëz, kafeja është një pije ekzaltuese. Ajo arrin të ndezë trupin dhe të largojë lodhjen, dhimbjen e kokës...

Pijet që ulin rrezikun e vdekjes së parakohshme për ata me diabet – Çfarë zbulon studimi i ri

Hulumtimet kanë treguar se sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku më i zakonshëm i vdekjes për njerëzit me diabet të tipit 2....

Si Ndikon Kafja tek Niveli i Sheqerit në Gjak dhe Diabeti

Informacionet që gjenden në rrjet mbi rolin e kafesë tek sheqeri në gjak apo diabeti, mund të shkaktojnë shpesh konfuzion....

A mund t’ju mbrojë kafja nga sëmundjet e mëlçisë?

Nëse keni dëgjuar për sëmundjen e mëlçisë së dhjamosur, me siguri e dini se ajo dëmton funksionet e mëlçisë. Për...

Çfarë po Ndodh? Përse Kafeja po Shkon drejt Zhdukjes

Kafeja është bërë pjesë e pazëvendësueshme e mëngjeseve dhe pasditeve tona. Ajo të zgjon dhe të gjallëron. Megjithatë, nektari me...

A Është e Vërtetë që Kafja Mund të Zgjasë Jetën?

Nëse mbështeteni te kafeja për tu zgjuar në mëngjes ose thjesht shijoni shijen e saj unike, atëherë e dini se...

Një Filxhan Kafeje Kundër Peshës së Tepërt

Aroma e kafesë së freskët në mëngjes, jo vetëm që të hap sytë por edhe të ndez shqisat e përgjumura....

Në Vend të Kafesë, Ushqimet që Japin Shumë Energji

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk...

A Mund të Shtoni Lëng Limoni në Kafe për të Humbur Peshë?

Kur filloni një dietë të re, duhet të merrni ndonjë këshillë të thjeshtë për ta bërë atë efektive, apo jo?...

Arsyet Përse Duhet të Hiqni Dorë nga Kafeja

Kafeja është një burim energjie për shumë njerëz në botë. Ka njerëz që nuk e imagjinojnë ditën pa një kafe e...

Kurat më të Mira Popullore për Problemet më të Shpeshta Shëndetësore

Duke nisur nga dhimbjet e kokës, të përzierat apo dhimbjet e stomakut, nëna natyrë ofron me bujari kurat më efikase....

A Është Vërtetë i Nevojshëm Konsumi i Kafesë Për më Tepër Energji?

Nëse jeni në fund të një udhëtimi të gjatë ose jeni duke u përgatitur për një projekt dhe dëshironi të...