nga AgroWeb më 8 July, 2022

Kungulli Veror i Dukagjinit – Kushtet e Kultivimit Për ta Mbjellë Në Shtëpi

Në zonën e Alpeve kultivohet për më se 70-80 vjet, kungulli veror i Dukagjinit. Fara e kësaj perimeje është mbajtur, ruajtur dhe trashëguar brez pas brezi. Ky kungull i përket familjes Cucurbita pepo L dhe duke qenë se fillimisht është mbjellë në Dukagjin, tanimë njihet me këtë emër. Aktualisht zë rreth 15-20 % të sipërfaqes […]

nga AgroWeb më 23 August, 2021

Qofte me Kungull Vere – Të Lehta Plot Shije Fantastike

Me shije të veçantë dhe të lehtë. Receta më e mirë për të shijuar gatimet e verës. Mjaftojnë pak përbërës për të përgatitur një nga recetat më fantastike me kungullin e verdhë të stinës. Ndiqni hapat e thjeshtë dhe shijojeni bashkë në familjen tuaj. PERBERESIT 500 gr kungull i verdhë i grirë në rende 2 […]