nga AgroWeb më 13 October, 2022

Arsyet Përse Qumështi nuk Duhet Kombinuar me Fruta

Roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm. Këtë e kemi mësuar që në fëmijëri dhe shkenca e ka provuar. Ai është plot vlerë për imunitetin dhe për të gjithë trupin nga koka tek këmbët. Pirja çdo ditë e qumështit ofron këto përfitime: Ndihmon për rënien nga pesha, Ofron shumë proteina të […]

nga AgroWeb më 15 August, 2022

Për Aneminë – Kura Natyrale për të Rritur Hemoglobinën

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut. Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në mbarë organizmin. Përpos kësaj, hemoglobina nxjerr dioksidin e karbonit jashtë qelizave dhe në mushkëri. Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes. Sipas të dhënave të AgroWeb.org sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen e […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

Mango – Fruti i Veçantë që Ndihmon Organizmin dhe Forcon Imunitetin

Mangot njihen ndryshe si “Mbreti i Frutave”. Një prej frutave tropikalë më të pasur me vlera shëndetësor edhe me një shije dhe aromë unike. Ato janë të mbushura plot me vitamina, minerale, dhe antioksidantë që garantojnë një shëndet të mirë. Për dhjetëra vite me rradhë, mangot janë përdorur për të qetësuar dhimbjet e stomakut, falë […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

Lëngjet e Gjelbra më të Shëndetshme – Recetat e Thjeshta

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojshëm mes fibrës, proteinave, vitaminave dhe sheqerit që gjendet tek frutat. Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin. Lëngjet me bazë perimesh dhe frutash ndryshojnë nga lëngjet e shtrydhura. Këto lëngje përgatiten duke […]

nga AgroWeb më 12 July, 2022

Trajtimet që Ndihmojnë të Keni Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshëm

Ne jemi çfarë hamë, ndaj jini gjithnjë të kujdesshëm çfarë i servirni trupit tuaj çdo ditë. Përdoreni si një kurë natyrale për probleme të përditëshme që  trupi juaj ju sinjalizon duke e konsumuar ose si trajtim. Nëse doni flokë më të trrashë, më pak celulit, lëkurë të pastër apo më shumë gjallëri në portret ktheni […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

8 Frutat më të Shijshme e më të Shëndetshme në Botë!

Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija. Kjo nuk është e vërtetë, sidomos në rastin e frutave të mëposhtme, që janë shembulli ideal i shijes dhe shëndetit. Ato duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor për të parandaluar një sërë sëmundjesh dhe për të ofruar […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

Njihuni e “Mbretin e Frutave” – Plot Vlera Shëndetësore

Mangot njihen ndryshe si “Mbreti i Frutave”. Një prej frutave tropikalë më të pasur me vlera shëndetësore, Mangot kanë një shije dhe aromë unike. Ato janë të mbushura plot me vitamina, minerale, dhe antioksidantë që garantojnë një shëndet të mirë. Për dhjetëra vite me rradhë, mangot janë përdorur për të qetësuar dhimbjet e stomakut, falë […]

nga AgroWeb më 5 October, 2021

Cilat Janë Frutat Që Përmbajnë Më Shumë Dhe Më Pak Sheqer

Sheqeri tek frutat vjen bashkë me fibrat, mineralet dhe vitaminat, gjë që balancon situatën në organizëm. Kështu që ai është shumë herë më pak i dëmshëm se sa sheqeri i përpunuar. Sidoqoftë, sheqeri mbetet sheqer, ndaj edhe në rastin e frutave, nuk duhet tepruar, ose më saktë duhet vendosur një ekuilibër.  Sidomos në rastet kur […]