nga AgroWeb më 8 February, 2021

Mjeku Balliu Sqaron Efektet e Mutacionit Britanik – Faktet e Reja

Në një intervistë për Euronews Albania, mjeku Gazmir Balliu i cili punon në Mbretërinë e Bashkuar tregoi se numri i të prekurve atje dhe i atyre që kanë humbur jetën në luftë me COVID-19 sa vjen e rritet. “Kundër kësaj pandemie ne jemi aq të fortë sa do jetë dhe hallka e zinxhirit të vaksinimit. […]

nga AgroWeb më 21 December, 2020

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja

Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur virusi […]

nga AgroWeb më 2 November, 2020

Virusi ka Pësuar Mutacion, Drejtori i Spitalit Covid 2: Maska, Sakrificë për të Shpëtuar Jetë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu në nje videomesazh ka publikuar mesazhin e doktor Perlat Kapisyzit, sipas të cilit virusi ka pësuar mutacion gjenetik duke e bërë me aftësi më ngjitëse.  “Virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik ku një nga më të rëndësishmit është D614G. Ky mutacion e ka bërë virusin me aftësi më ngjitëse, duke […]