nga AgroWeb më 20 May, 2022

Shenjat e Shisheve Plastike – Si t’i Dalloni

Me siguri sa herë blini një shishe uji apo lexoni etiketat e tyre shikoni shenja të cilat shpesh mund të uken abstrakte. Jo të gjitha shishet plastike janë njësoj dhe mund të ripërdoren. Këtu hyjnë në funksion pikërisht shenjat dhe ikonat e ndryshme të cilat gjenden në pjesën e pasme të etiketës dhe sinjalizojnë mesazhe […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Irisi – Lulja Mahnitëse Që Ilirët i Dhuruan Botës

Të gjithë e njohin si Irisi i Ilirisë – Iris Illyrica, një lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje në tokat historike të Ilirisë së lashtë. Irisi Ilir është një nga dëshmitë më të bukura të kësaj zone të famshme ballkanase që mbulon Shqipërinë, Kroacinë, Kosovën, Bosnjën, Malin e Zi, Maqedoninë dhe disa zona të […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Qershitë e Arta të Shqipërisë – Uniket e Ëmbla në Treg

Janë në ngjyrë të bardhë në të artë me nuancë të lehtë të kuqe dhe me një shije të ëmbël që të pushton shqisat. Këto kokrra ndjellëse janë delikate si brenda ashtu edhe jashtë, ndaj mos hezitoni të shijoni disa prej tyre gjatë kësaj kohe të shkurtër që zbukurojnë tezgat e fshatarëve në vend pasi […]

nga AgroWeb më 18 May, 2022

Sot Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë dhe Blegtorisë – Pse Duhet të Merrni Pjesë

Quhet “Ditet e Bujqësisë 2022” dhe është një nga ngjarjet më të mëdha të bujqësisë në Shqipëri që do të mbledhë së bashku prodhues, distributorë, ekspertë dhe kompani të mekanikës bujqësore, fermerë, specialistë e biznese në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë. Ky panair nis sot më 19 Maj deri në datën 21, në Lushnje. Ditët […]

nga AgroWeb më 13 May, 2022

Si të Bëni Dikë të Lumtur në Vetëm 2 Minuta

Mirësia është gjithçka që nevojitet për të ushqyer shpresën e njeriut. Sado i vogël dhe i parëndësishëm të duket një akt mirësie, ai ndryshon jetë, madje në një minutë të vetëm. Sot, për fat të keq mirësia po bëhet aq e rrallë sa kur ndodh njerëzve u bën përshtypje. Por kjo nuk do të thotë […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Birra apo Vera, Kujt i Përket Froni i Pijes më të Mirë Alkolike

Froni i pijes më të mirë alkolike ka pasur gjithnjë dy kandidatë kryesorë: birrën dhe verën. Debati për secilën prej tyre ka vazhduar prej vitesh dhe gjithnjë është vërtitur tek mbiemri “e mirë”, ndonëse të dyja janë të mira. Në fund të fundit, të dyja janë subjekt preference të konsumatorit. Të dyja mund të përdoren […]

nga AgroWeb më 9 May, 2022

6 Fakte Zbavitëse Rreth Manushaqeve

Manushaqet janë lulet që lulëozjnë në muajin shkurt. Ato simbolizojnë besnikërinë dhe janë dhurata e përsosur për të lindurit e këtij muaji. Megjithatë, këto lule janë shumë më tepër sesa thjesht lule aromatike.  AgorWeb.org ju njeh më poshtë me 6 fakte argëtuese për këtë lule kaq të bukur dhe interesante. Ka qindra lloje të ndryshme. […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Koha e Bizeleve të Gjelbërta – Zbuloni Vlerat e Tyre

Kultivimi i bizeles besohet të datojë mijëra vjet më parë, madje shkencëtarët pranojnë që bizelja të jetë një nga produktet e para të mbjella nga njeriu. Nëse do të blesh bizele të freksëta, duhet të kërkosh për bishtaja që janë të forta, të lëmuara dhe me një ngjyrë të gjelbër të ndezur. Bishtajat që janë […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Teknologjia Mund të Parashikojë Goditjen Në Zemër? Çfarë Thonë Ekspertët

Humbja e jetës nga problemet e lidhura me zemrën ndodhin papritur dhe shpesh pa paralajmërim, ndaj ato janë pothuajse të pamundura për t’u parashikuar. Por kjo mund të ndryshojë, falë teknologjisë së imazhit 3D dhe inteligjencës artificiale (AI). Studiuesit në Universitetin Johns Hopkins, po punojnë për të krijuar modele më të sakta dhe të personalizuara […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Cilat Ushqime Duhen Ruajtur Patjetër Në Frigorifer Dhe Cilat Jo

Ndërsa të gjithë e dimë se ruajtja e produkteve në mjedise të freskëta i bën ato të rrojnë më gjatë, jo gjithçka që blejmë në treg duhet të futet brenda dhomëzës së ftohtë frigoriferike. Ekzistojnë shpjegime shkencore se si frigoriferi mund të dëmtojë përshembull një domate të mirë. Këtë e konfirmon për AgroWeb.org edhe Profesor […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Tava Elbasanit – Tradita Shqiptare Që Kryeson Tryezat Në Turqi

Tava e kosit apo siç njihet ndryshe tava e Elbasanit është një pjatë tradicionale që i përket vendit tonë. Sipas të dhënave ku bazohet edhe AgroWeb.org thuhet se kjo recetë i përket shekullit të 15, ose të paktën në ato vite është edhe dokumentimi i parë i shkruar. Fama e saj ka udhëtuar në shumë […]

nga AgroWeb më 27 April, 2022

Temperaturat deri në 28 gradë! Si parashikohet moti për sot

Deri në orët e mesditës parashikohet që moti i kthjellët të jetë mbizotërues në pjesën më të madhe të Shqipërisë. Ndërsa në orët e pasdites parashikohet që të ketë shfaqje të vranësirave të pakta e kalimtare në të gjithë territorin. Orët e mbrëmjes dhe natës sërish do ti bëjnë kthjellimet më të dukshme në vendin […]