nga AgroWeb më 2 June, 2022

Produkti që Lufton Zbokthin Dhe i Jep Shëndet Flokëve

Qiqrat renditen të dytat në listën e legumeve më të kultivuara në botë. Ato ofrojnë shumë përfitime të larmishme për shëndetin dhe bukurinë e njeriut. Vlerat Shëndetësore dhe Ushqimore Të Qiqrave Qiqrat janë të pasura me kalium, fosfor, magnez dhe kalcium. Ato kanë edhe sasi të mëdha të hekurit, selenit dhe sasi më të vogla […]

nga AgroWeb më 12 December, 2021

Fasulet, Thjerrëzat, Qiqrat – Si Ndikojnë Për Shëndetin E Zemrës

Studimet më të fundit të cilave u referohet AgroWeb.org kanë arritur në konkluzionin se legumet janë mirëbërëse për shëndetin e zemrës. Legumet janë të pasura me fibër, proteinë dhe mikroushqyes të rëndësishëm. Konsumi i tyre ul nivelin e kolesterolit të keq, tensionin e gjakut dhe mirëmban nivelet e diabetit. Të dhënat e studimeve tregojnë se […]