nga AgroWeb më 25 February, 2022

Petulla të Sheshta me Qumësht dhe Ujë – Receta e Traditës dhe Shijes

Nuk ka nevojë të themi se sa shumë të famshme janë recetat me petullat e shtëpisë. Recetat e zakonshme të përgatitjes së tyre janë vetëm me kos ose qumësht dhe shija është ajo e mrekullueshmja që çdo njeri e ka parasysh. Të pranishme çdo mëngjes në tryezat e gjysheve e deri tek servirja për gëzime […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Qumësht, Kos apo Djathë – Cilin të Zgjidhni Për Zemër dhe Kocka të Forta

Produktet  e bulmetit kanë një nam të mirë përsa i përket shijes dhe jo më kot. Mund t’i kombinosh me çdo ushqim dhe t’i përdorësh kudo. Madje shumica prej recetave më të dashura nuk mund as të realizohen, nëse në shtëpi nuk ka qumësht ose kos. Po aq të mira dhe të shëndetshme janë edhe […]

nga AgroWeb më 8 November, 2018

Qumësht, Kos, Gjizë Kura për Urthin, Gastritin dhe Ulçerat

Sëmundjet e stomakut janë ndër problemet e shpeshta shëndetësore jo vetëm në Shqipëri por në mbarë botën. Djegiet e urthit, gastriti, ulçera dhe plagët e stomakut shkaktojnë siklet, dhimbje dhe deri në probleme madhore nëse nuk trajtohen në kohë dhe marrin rëndësinë e duhur. Në disa raste, dhimbjet e stomakut shoqërohen me aciditet të lartë […]