rrahjet e zemres

Sfida pa Cigare për 15 Ditë – Si Reagon Trupi?

Shumica prej nesh, si duhanpirës si ata që nuk e konsumojnë, janë në dijeni për dëmet që ai i shkakton...

Fibrilacioni Atrial – Çfarë Është dhe si Mund ta Menaxhoni

Fibrilacioni atrial (FA) është aritmia më e shpeshtë e zemrës, prek 2-4% të të rriturve ose 2% të popullatës. Është...

Si të Kuptoni që Niveli i Sheqerit në Gjak Është Shumë i Ulët

Ndonëse sëmundja e diabetit është më e njohura dhe e përhapura për sa i përket niveleve të sheqerit në gjak...

Rrahjet e Zemrës nga Kafja – A Duhet të Shqetësoheni?

Nëse sapo keni mbaruar filxhanin e kafesë dhe po përjetoni disa simptoma si nervozizëm ose shtim të rrahjeve të zemrës,...

Efektet e Çikores Kundër Diabetit – Mënyrat më të Mira të Përdorimit

Çikorja është nga bimët e egra më të dashura për konsumatorët dhe më të mirat për shëndetin e tyre. Kjo...

Uji i Ftohtë pas Ngrënies – Tetë Rreziqet për Organizmin

Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta. Të gjithë e njohin mirë ndjesinë që...

A Shkakton Shok në Organizëm kur Pini Ujë të Ftohtë

Ndjesia më e mirë e ditëve të nxehta është kur pi një gotë me ujë të ftohtë. Kjo ndjesi nuk...

Problemet në Organizëm Kur Mungon Kaliumi – Produktet Ku Gjendet

Ndoshta nuk keni dëgjuar mjaftueshëm për kaliumin, por është e nevojshme të mësoni për të. Ky mineral është i domosdoshëm...

Rrahjet e Ngadalta të Zemrës – Përse Ndodhin dhe si të Veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Shenjat që Tregojnë se Trupit i Duhet të Pushojë dhe Çlodhet

Pavarësisht dëshirës, energjisë, mundësive dhe motivimit për të punuar e për t’u përballur me sfidat e përditshmërisë, trupi ka nevojë...

Ushqimet që Ndikojnë në Rrahjet e Zemrës – Cilat e Normalizojnë

Rrahjet e zemrës konsiderohen të shëndetshme kur janë mes 60 dhe 100 rrahje në minutë. Megjthatë ato ndikohen nga shumë...