nga AgroWeb më 17 November, 2022

Gjiza pa Kripë – Kura më e mirë për shëndetin e melçisë dhe organizmit

Gjiza pa kripë është një nga produktet më të mira, e përdorur si një nga kurat më të mira natyrale që mbron shëndetin e mëlçisë dhe promovon mirëfunksionimin e saj. Krahas shijes së saj të mirë dhe të butë, gjiza pa kripë rekomandohet të konsumohet për personat që kanë probleme me mëlçinë, ndërsa ndihmon në […]

nga AgroWeb më 26 September, 2022

Kura me 20 Kokrra Thane për Shëndetin dhe Pastrimin e Mëlçisë

Frutat e vogla, të ëmbla e të athëta njëkohësisht të thanave sapo kanë dalë në treg. Krahas shijes së tyre fantastike, përdorimet mjekësore të thanave për shëndetin njihen që një lashtësi. I vlerësuar fort si një frut i rëndësishëm medicinal, thanat kanë efekte mirëbërëse për shëndetin e gjithë organizmit. Fruti ose kokrrat e thanës piqen […]

nga AgroWeb më 25 July, 2022

A e Mbron Kafeja Mëlçinë nga Prekja e Sëmundjeve?

Një studim i ri i kryer në Mbretërinë e Bashkuar, ka zbuluar se konsumi i kafesë shoqërohet me një rrezik të ulur të sëmundjeve të mëlçisë. Ky studim në të cilin AgroWeb.org u mbështet, zbuloi se pirësit e kafesë kishin 21 % rrezik më të ulët për sëmundjet e mëlçisë dhe 49 % rrezik më […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

Shëndeti i Mëlçisë – Ushqimet më të Mira Kurative

Mëlçia është një organ aq i rëndësishëm sa ndonjëherë duket sikur ajo i ka frerët e pushtetit në organizëm. Mëlçia kryen një sërë detyrash dhe funksionesh, duke nisur që nga prodhimi i proteinave, kolesterolit, ruajtjes së vitaminave, mineraleve dhe karbohidrateve. Ajo shpërbën toksinat që shoqërojnë alkolin, ilaçet apo nënproduktet natyrale të metabolizmit. Mbajtja në formë […]

nga AgroWeb më 26 February, 2022

Çfarë është hepatiti D? – Informacionet e rëndësishme që duhet t’i dini

Hepatiti D është një inflamacion i mëlçisë i shkaktuar nga virusi D (HDV). Infeksioni i hepatitit D nuk mund të ndodhë në mungesë të virusit të hepatitit B, shkruan faqja melarossa.it. Infeksioni i përbashkët me HDV-HBV konsiderohet forma më e rëndë e hepatitit kronik viral për shkak të përparimit më të shpejtë drejt karcinomës hepatocelulare. […]

nga AgroWeb më 16 February, 2022

Efekti I Lëngut Të Limonit Në Funksionin E Mëlçisë

Tashmë ju duhet të keni dëgjuar për përfitimet e limonit dhe lëngut të tij në organizëm. Edhe pse ende mungojnë provat shkencore, askush nuk mund ta mohojë se ky frut ka një sasi të madhe lëndësh ushqyese. Lëngu i limonit është i pasur me vitaminë C, që përmirëson dhe forcon funksionin e imunitetit. Në fakt, […]

nga AgroWeb më 8 February, 2022

Gentiana – Si Të Përgatisni Kurat Me Bimën Shëruese

E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. Ajo gjendet […]

nga AgroWeb më 10 September, 2021

Dashuria Për Veten Nis Nga Mëlçia – Ushqimet Si Trajtim

Mëlçia është një organ i lidhur fort me jetëgjatësinë tonë. Dashuria për tjetrin me të vërtetë mund të nisë nga stomaku, po për veten, duhet të nisë nga mëlçia. Përse Është Mëlçia Kaq e Rëndësishme Mëlçia peshon 1.3-1.5 kg dhe është një organ aq i rëndësishëm sa ndonjëherë duket sikur ajo i ka frerët e pushtetit në […]

nga AgroWeb më 11 June, 2021

Për 60 Ditë – Receta me Rozmarinë Për Problemet me Mëlçinë

Përdorimet mjekësore të rozmarinës datojnë që në lashtësi. Kjo bimë çmohet si mirëmërëse për gjithë organizmin dhe për shëndetin e mëlçisë gjithashtu. AgroWeb.org sjell më poshtë një kurë të shëndetshme dhe krejt efikase për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë. Si Të Përgatisni Kurën me Rozmarinë Në përgatitjen e kësaj kure ju duhen 14 lugë gjelle […]

nga AgroWeb më 12 April, 2018

Limon Me Piper – Zgjidhje Për Mëlçinë, Shëndetin dhe Shijen

Nëse limonët janë përbërës të pandashëm të gatimeve tuaja atëherë duhet ta lexoni patjetër këtë artikull. Do të mësoni më shumë për kombinimin e piperit me limon, një erëz gjallëruese për shëndetin, por edhe shijen. Shëndeti i mëlçisë dhe tretja Erëza gjallëruese e limonit dhe piperit ndihmon në stimulimin e mëlçisë dhe përmirëson tretjen dhe […]

nga AgroWeb më 30 March, 2018

Verdhëza – Si Dallohet dhe Kurohet

Në kohët e sotme, njeriu është i rrethuar nga shumë sëmundje, disa prej të cilave të rrezikshme e serioze. Në larminë e informacioneve që shpesh i lexojmë me një sy hapur e një mbyllur, AgroWeb.org ju sjell një informacion të saktë e të përmbledhur për Hepatitin. Kjo sëmundje prek rreth 350 milionë njerëz në mbarë […]