nga AgroWeb më 24 May, 2022

Fruti Që Mban Të Shëndetshëm Sistemin Tuaj Tretës

Shqetësimet me tretjen prekin shumë njerëz në mënyrë periodike. Një frut i rëndësishëm që mund të konsumoni nëse vuani nga shqetësime të aparatit tretës është dardha. Dardha është një nga frutat me përmbajtjen më të lartë të fibrave. Vetëm një dardhë përmban gjashtë gram fibra, ku një sasi e konsiderueshme janë fibra të patretshme. Fibrat […]

nga AgroWeb më 4 November, 2021

Pse Se Tërshëra Është Më E Shëndetshme Nga Sa Mendoni

Me shumë mundësi keni dëgjuar se tërshëra është një burim i fuqishëm vlerash dhe vakti perfekt për të filluar ditën. Konsumi i saj mund të ndihmojë me inflamacionin në trup, të frenojë oreksin dhe të zvogëlojë kolesterolin. Por mbi të gjitha është një ushqim i shijshëm dhe i mjaft i pështatshëm për t’u konsumuar gjatë […]

nga AgroWeb më 2 November, 2021

Çfarë Efekti Ka Vitamina C Në Shëndetin E Sistemit Tretës?

Shumë prej jush e njohin vitaminën C si një armë të fuqishme kundër gripit dhe forcimin e sistemit imunitar, por këto nuk janë të vetmet mënyra që trupi juaj mund të përfitojë nga vitamina C! Ajo në fakt ju ndihmon në mënyra që mund të mos i kuptoni ende. Fuqia antioksiduese e vitaminës C ndihmon […]

nga AgroWeb më 21 October, 2021

Lidhja Midis Mikrobiomës Së Zorrëve Dhe Humbjes Në Peshë

Studiuesit zbuluan se mikrobioma e zorrëve, pra bakteret që ndihmojnë në tretjen e ushqimit dhe thithin lëndët ushqyese në zorrë, mund të ndikojnë në aftësinë e trupit tuaj për të humbur peshë. “Disa njerëz e kanë më të vështirë se të tjerët të humbin peshë,” thotë autori i studimit Sean Gibbons. “Për shembull, disa janë […]

nga AgroWeb më 22 September, 2021

Roli Që Luajnë Fibrat Në Funksionimin E Rregulltë Të Tretjes

Fibrat janë një formë e patretshme e karbohidrateve, që gjenden në ushqimet me bazë bimore. Ekzistojnë dy lloje fibrash, të tretshme dhe të patretshme, ku secila ka vetitë e veta të dobishme. Fibrat ndihmojnë sistemin e tretjes dhe ndikojnë në shpejtësinë me të cilën thithni disa lëndë ushqyese. Megjithëse nuk sigurojnë asnjë vlerë ushqyese, ato […]

nga AgroWeb më 28 June, 2021

Ushqimet Që Shtojnë Sekrecionet Dhe Përkeqësojnë Shëndetin E Fytit

Nëse po luftoni me të ftohurin dhe po përjetoni një infeksion të sinuseve, mënyra e të ushqyerit është shumë e rëndësishme. Ushqimet që hamë mund të përmirësojnë ose përkeqësojnë situatën dhe në disa raste mund të jetë shkaku kryesor për prodhmin e tepërt të sekrecioneve. AgroWeb.org ju njeh me disa ushqimet që mund të ndikojnë […]