nga AgroWeb më 18 May, 2022

Trup i Shëndetshëm Pas Moshës 40 Vjeç – Zakonet që Duhen Ndryshuar

Nëse jeni rreth 40 vjeç, jeta juaj është ndoshta shumë e zënë. Jeni në kulmin e karrierës. Mund të keni fëmijë, të cilët zënë një pjesë të madhe të kohës tuaj. E ndoshta për arsyet e më sipërme nuk po stërviteni aq sa do të dëshironit. Dhe gjithashtu ju jeni ende të rrënjosur tek ato […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Si Të Tonifikoni Trupin Pasi Keni Humbur Në Peshë – Trajtimet Natyrale

Humbja e peshës së tepërt është një proçes i mundimshëm, por edhe i kënaqshëm në të njëjtën kohë. Kjo për shkak se ul rriskun e prekjes nga një sërë sëmundjesh dhe ju ndihmon të ndiheni më mirë. Gjithsesi njerëzit që kanë ulje të mëdha në peshë përballen me një tjetër problem që është ai i […]

nga AgroWeb më 6 January, 2022

Si Ndikojnë Hormonet Në Trupin Tuaj? – Faktet Që Duhet Të Dini

Ne shpesh jemi kushtëzuar me mendimin se hormonet janë nënprodukt i periudhës së pubertetit, që ndikojnë në ndryshimin zërit dhe shfaqjen e puçrrave. Gjithashtu edhe që ato kanë rol në shfaqjen e simptomave të menopauzës, pas moshës së mesme. Kjo është e vërtetë dhe përfaqëson atë që mund të ndodhë me ndryshimin e niveleve të […]

nga AgroWeb më 6 December, 2021

Stikat Ndihmojnë me Gjumin – Sa Duhet të Konsumoni Çdo Natë?

Gjumi është një ndër proceset më të rëndësishëm të jetës e të përditshmërisë. Prandaj po kaq e rëndësishme është edhe cilësia e tij përgjatë gjithë jetës. Ekspertët këshillojnë shpesh që të keni kujdes me gjumin pasi është një nga faktorët kryesorë të shëndetit të mirë. Mungesa e tij lidhet ngushtë me shtimin në peshë dhe […]

nga AgroWeb më 23 November, 2021

Cili Është qumështi i duhur për personat që vuajnë nga diabeti?

Qumështi është një nga produktet që përfshihet gjerësisht në regjimin tonë ushqimor. Duke patur vlera ushimore te rëndësishme, shumica e recetave, duke nisur nga pijet e deri tek ëmbëlsirat e kanë pjesë të përbërësve të tyre, por jo të gjithë mund ta shijojnë pasi në vend që të ndihmojë organizmin, i shkakton probleme. Disa prej […]

nga AgroWeb më 7 June, 2021

Përmirësoni Shëndetin Tuaj Me 5 Racione Frutash Dhe Perimesh

Studiuesit kanë arritur në përfundimin se një dietë e pasur me fruta dhe perime ndihmon në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit, që janë edhe shkaqet kryesore të vdekjeve. Të dhënat e gjetura rekomandojnë, që njerëzit të konsumonjnë 2 racione frutash dhe 3 racione perimesh çdo ditë. Kjo për të përmirësuar […]