nga AgroWeb më 3 Shkurt, 2020

Shqipëria do Mbulohet nga Dëbora, Zonat me Rreshjet më Intensive

90 % e territorit shqiptar do të mbulohet nga rreshjet e botës. Ky është parashikimi i meteorologëve për ditët në vijim. Ndonëse, ditët e para të shkurtit nisën me temperatura të larta dhe diell,  shumë shpejt vendin do ta marrë sërish dimri i ashpër, ku jo vetëm që temperaturat do të ulet por njëkohësisht vendi […]

nga AgroWeb më 30 Tetor, 2019

Surprizat e Motit për Muajin Nëntor – Temperatura të Larta Deri 32 Gradë

Jo dimri, por as vjeshta duket se nuk ka ndërmend të vijë. Muaji tetor u karakterizua nga temperaturat e larta dhe ditët me diell duke bërë që stina e vjeshtës të duket ende larg. Në vendet bregdetare, vendas por edhe turistë vijojnë të bëjnë plazh duke shfrytëzuar temperaturat e larta. Por çudia dhe kapriçot e […]

nga AgroWeb më 9 Gusht, 2019

Vapë Përvëluese Ditë – Natë, Kur Nis Vala e Të Nxehtit dhe Sa Do Zgjasë

Ndonëse muaji gusht nisi me temperature jo shumë të larta, ku mbrëmjet dhe mëngjeset kanë qenë relativisht të freskëta, një valë e re të nxehti do të përfshijë territorin shqiptar. Duke nisur nga dita e sotme e në vijim, temperaturat do të pësojnë një rritje të ndjeshme ku kulmi pritet të shënohet gjatë ditës së […]

nga AgroWeb më 28 Maj, 2019

Parashikimi i Motit – Kur Nisin Rrebeshet me Rrufe dhe Sa Do Zgjasin

Luhatjet e motit do të vijojnë të jenë prezente edhe në ditët në vijim ku muaji do të mbyllet me rreshje shiu ndërsa qershori sërish pritet të jetë një muaj ku do të mbizotërojë rritja e temperaturave por rreshjet do të jenë sërish prezente. Por çfarë pritet të ndodhë në ditët në vijim? Të dhënat […]

nga AgroWeb më 26 Shtator, 2018

Cikloni i Ftohtë Mesdhetar Drejt Shqipërisë – Stuhi të Rrezikshme Ere po Afrojnë

Një ciklon i pazakontë pritet të godasë Ballkanin Jugor, pasojat e të cilit do të prekin edhe Shqipërinë. Shërbimi Meteorologjik në Greqi ka lajmëruar zyrtarisht se më datë 1 tetor 2018, bregdeti i Jonit do të përfshihet nga një ciklon i fortë dhe i thellë i cili do të trondisë gjithë Mesdheun. Ndërkohë efektet e […]