nga AgroWeb më 3 June, 2022

Era e Keqe e Gojës – Çfarë e Shkakton dhe Ushqimet që e Largojnë

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe. Është një problem i sikletshëm që prek të gjithë njerëzit. Paralajmërimi i një sëmundjeje apo komplikacioni shëndetësor, ushqimet që konsumoni dhe higjena e varfër e gojës janë tre faktorët […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

Veprimet E Përditshme Që Mund Të Nxisin Ndjesinë E Ankthit

Në ditët e sotme çrregullimet e ankthit janë bërë mjaft të zakonshme. Edhe nëse nuk keni një çrregullim ankthi, padyshim që keni shqetësime për rrethana të caktuara si për shembull një prezantim i rëndësishëm në punë etj. Por nëse jeni duke përjetuar ndjenja nervozizmi ose shqetësimi pa ndonjë arsye të dukshme, një nga këta shkaktarë […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Çfarë Mund Të Tregojë Fyrja E Tepërt E Stomakut Për Shëndetin

Fryrja e stomakut pas ngrënies mund të shtojë disa centimetra në belin tuaj, t’ju bëjë të ndiheni mëse të ngopur ose të shkaktojë shqetësime të vogla në bark. Kjo është një dukuri e zakonshme që ndodh në disa raste, por nëse keni fryrje sa herë që hani, duhet të lini një takim me mjekun tuaj. […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Për Dhimbjen Në Njërën Anë Të Kokës

Ju mund të jeni kurioz të dini arsyet se përse ndonjëherë në njërën atë të kokës, mbi vesh, shfaqet një dhimbje e mprehtë torturuese. Ajo mund të jetë një dhimbje koke e përkohshme ose mund të jetë diçka më serioze, shkaqet e së cilës AgroWeb.org i zbulon më poshtë. Cili mund të jetë shkaku? Për […]

nga AgroWeb më 15 February, 2022

7 Arsyet Pse Zgjoheni Me Hundë Të Bllokuara Edhe Kur Nuk Jeni Të Sëmurë

Hundët e bllokuara janë shumë të bezdisshme sidomos në mëngjes kur sapo jeni zgjuar nga gjumi. Shpesh pas këtij problemi fshihet një ftohje ose një infeksion tjetër viral që zakonisht lehtësohet vetë brenda një jave. E megjithatë ekzistojnë shumë shkaqe të tjera që ngrakojnë dhe irritojnë indet tuaja të hundës, me të cilat AgroWeb.org ju […]

nga AgroWeb më 3 November, 2021

A Shtuam Në Peshë Gjatë Pandemisë? – Faktet Nga Ekspertët

Shumë njerëz në mbarë botën kanë folur për pandeminë dhe shtimin në peshë gjatë karantinës. Por a është e vërtet se njerëzit kanë shtuar peshë gjatë kësaj periudhe? Kjo pyetje i intrigoi studiuesit dhe kështu ata vendosën të bëjnë një hulumtim në të cilin AgroWeb.org u bazua për këtë artikull. Studiuesit rishikuan ndryshimet në peshën […]

nga AgroWeb më 7 June, 2019

Si Ndikon Duhani dhe Alkooli tek Shëndeti i Kockave

Pohimi që duhani dhe alkooli janë dy kombinime të dëmshme për trupin e njeriut është i njohur tashmë. Megjithatë konsumi i tyre është shumë i përhapur në të gjithë globin dhe fillon që në mosha të hershme. Duke e bërë këtë një problem të theksuar të shoqërive sot i cili mund të shkaktojë dëme të […]