nga AgroWeb më 28 July, 2022

Pse Tava E Pjekjes Deformohet Gjatë Gatimit – Si Ta Shmangni Këtë

Zhurmat e çuditshme që dëgjoni kur vendosni një tavë në furrë, janë për shkak të metalit që deformohet ndërsa zgjerohet dhe tkurret. Në fakt, kjo ndodh shpesh, veçanërisht nëse kanë disa vite përdorim ose janë shumë ta holla. Por çfarë efekti ka në gatim? A është e shëndetshme të gatuash ushqim në to? AgroWeb.org më […]

nga AgroWeb më 16 January, 2018

Tava Me Pistil, Receta Ndjellëse e Traditës Elbasanase

Elbasani është një qytet që krenohet me traditën e vet të pasur të gatimit e cila kryeson me ballokumen, ndjekur nga tava karakteristike të Elbasanit dhe tava me pistil. Pistili ose ndryshe kumbullat e thata konsiderohen si një prej zahireve më të çmuara dimërore të Shqipërisë së mesme dhe asaj të jugut. Në shumë zona […]