nga AgroWeb më 20 September, 2021

Buka E Bardhë Marokene – Receta e Shijshme Që Duhet Ta Provoni

Buka e bardhë Marokene, e njohur ndryshe edhe si Khobz, ka një formë të rrumbullakët, është e sheshtë dhe ka një strukturë pak të trashë. Mielli që përdoret për të bërë këtë bukë, preferohet të jetë miell 00 , pasi ai jep një rezultat më të mirë. Megjithatë ju mund të përdorni edhe lloje të […]

nga AgroWeb më 20 September, 2021

Sultiash me Kanellë dhe Arra – Tradita e Ëmbël

Sultiashi është një ëmbëlsirë tipike e kuzhinës tradicionale shqiptare. Një recetë e trashëguar brez pas brezi nga amvisat shqiptare. Një ëmbëlsirë e lehtë, e shijshme dhe fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës. Kjo recetë e ëmbël nuk është vetëm e thjeshtë në përgatitje por mbi të gjitha është krejt e shëndetshme. Përbërësit […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Reçeli i Veçantë me Kokrra të Plota Molle – Shijojeni

Mrekullohuni me shijen e kësaj recete. Përgatiteni dhe ëmbëlsoni veten dhe më të dashurit tuaj me shijen unike dhe të veçantë që ka. PËRBËRËSIT 1 kg mollë të vogla 1,5 kg sheqer 4 filxhanë çaji me ujë 1 shkop kanellë lëngun e një limoni dhe karafila PËRGATITJA Pastrojmë mollët nga lëkura dhe pjesën e brëndshme […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Lakër e Plotë Turshi – Receta me Shije Fantastike

Lakra turshi është ndoshta ndër turshitë më të preferuara të shqiptarëve. Ajo u jep gatimeve të ndryshme një shije fantastike duke shoqëruar në mënyrë të shkëlqyer gjellë të ngrohta, byrekë shtëpie, e shumë e shumë recetave të tjera që amvisat përgatisin në shtëpi. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një recetë të veçantë të përgatitjes së […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Pulë me Qepë, Domate dhe Speca – Receta me Shije të Përsosur

Padyshim, recetat e kuzhinës shqiptare janë të gjitha të shijshme si të ëmbla ashtu edhe të kripura. AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë përgatitjen e pulës me qepë, domate dhe speca, një recetë me shije fantastike e pasur në vlera ushqyese dhe me një aromë të mrekullueshme falë erëzave me të cilat gatuhet. Kjo recetë nuk […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Patëllxhanë Të Mbushur Me Oriz – Mënyra e Shijshme e Përgatitjes

Patëllxhani është një nga perimet më të dashura të amvisave shqiptare. Me të mund të përgatiten receta nga më të larmishmet. Një nga gatimet më tradicionale e më të shijshme të vendeve të Mesdheut është patëllxhani i mbushur me mish qengji, oriz dhe salcë domate. Patëllxhanë Të Mbushur Me Oriz dhe Mish Kjo tavë mund të […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Kek me Kanellë – Receta e Thjeshtë me Shije të Përkryer

Një kombinim i përkryer i kanellës pak djegëse e plot aromë dhe i arrave krokante. Ky kek klasik kërkon përdorimin e arrave, duke qenë se ky arror është dhe më i përhapuri në Shqipëri. Por mund të përdorni edhe bajame apo lajthi nëse dëshironi. Mund ta shërbeni edhe për mëngjes pasi shkon shumë mirë me […]

nga Rezarta Delisula më 16 September, 2021

Supa me Oriz dhe Mish Pule – Perfektja Kundër Virozave

Nuk ka asnjë armë më të fortë se supa për të mbajtur larg gripin dhe virozat. E pasur me vitamina dhe minerale nga lëngu i mishit, supa forcon imunitetin e organizmit. Receta që AgroWeb.org ju sjell sot është goxha e famshme, dhe e lehtë për t’u përgatitur. Lëngu i pulës që mpikset me vezë dhe […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Si Të Ngrini Kumbullat Në Tre Mënyra Të Thjeshta

Ngrirja është një mënyrë  e shkëlqyer për ruajtjen e frutave të preferuar të verës, siç është kumbulla. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për disa mënyra interesante për ruajtjen afatgjatë të kumbullave. Ngrirja Bazë E Kumbullave Zgjidhni kumbulla të pjekura mirë, me formë të plotë dhe lëkurë pa njolla. Tuli i tyre duhet […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Musaka me Patate të Ziera – Receta e Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme

Nëse doni një alternativë ndryshe për recetën tuaj të drekës. Provoni të përgatisni recetën e musakasë me patate të ziera. Një recetë me shije të mrekulleshme e sjellë nga amvisa Suela Katanja. PËRBËRËSIT  600 gr mish i grirë 1 kg patate të reja 2 vezë 2 qepë vaj, kripë, piper PËRGATITJA Qepët e prera imët […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Receta e Përkryer e Lakrorit sipas Amvisave nga Devolli

Nëse doni të provoni shijen e përkryer të lakrorit me nam nga zona e Devollit, ndiqni hapat e përgatitjes në këtë recetë dhe shijojeni bashkë në familjen tuaj. Kjo recetë vjen nga amvisa Luli Çollaku përmes faqes Kuzhinaime. PËRBËRËSIT  500 gr miell, pak kripë, pak sodë buke, pak vaj PËR MBUSHJEN 2 qepë 2 speca […]

nga AgroWeb më 15 September, 2021

Receta e Shpejtë e Ëmbëlsirës me Biskota dhe Krem Pastiçerie

Kjo ëmbëlsirë është shumë e shijshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur. Sapo të keni gati kremin, mjafton që të ndiqni hapat që AgroWeb.org ju tregon dhe rezultati do të jetë perfekt. Biskotat e spërkatura me pak karamel mbulohen nga një shtresë kremoze dhe aromën më të mirë prej lëkurave të portokallit. Për më […]