nga AgroWeb më 1 December, 2022

Si ta Parandaloni – Parkinsonin, Sëmundja që Mposht Njeriun

Parkinsoni cilësohet si sëmundja që frenon gjithë zhvillimin motorik në trupin e njeriut duke e ngadalësuar atë dhe e çuar në paralizë Sëmundja e Parkinsonit është një sëmundje kronike progresive, degjenerative që prek sistemin nervor duke shkaktuar humbjen e lëvizjeve të vetëdijshme dhe funksioneve të pjesshme ose të plota të trupit. Simptomat e kësaj sëmundjeje […]

nga AgroWeb më 22 November, 2022

6 Arsye Pse Ju Dhembin Flokët – Si të Qetësoni Irritimet e Skalpit

Nëse ndonjëherë keni përjetuar dhimbje të flokëve, kjo ndjesi e çuditshme nuk është e pazakontë. Shpesh ajo shkaktohet nga problemet me skalpin tuaj dhe arsyet mund të jenë neurologjike ose si pasojë e inflamacionet në lëkurë. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së kokës për t’ju ndihmuar të […]

nga AgroWeb më 19 July, 2022

Sëmundja e Hashimotos – Si Ndihmon Mënyra e të Ushqyerit dhe Stili i Jetesës

Kjo është një sëmundje autoimune që dëmton tiroiden, duke shkaktuar prodhim të pamjaftueshëm të hormoneve. Tiroidja është një gjendër endokrine që ndodhet në pjesën e qafës dhe sekreton hormone që prekin pothuajse çdo sistem organesh. Ajo gjithashtu kontrollon metabolizmin dhe procesin e rritjes. Simptomat e këtij çrregullimi mund të ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e jetës […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Të Vërtetat e Miteve më të Përhapura Rreth Epilepsisë

Në nivel global, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se epilepsia prek rreth 50 milionë njerëz. Nga këto, rreth 80% jetojnë në vende me të ardhura të ulëta ose të mesme. Simptoma kryesore për shumicën e njerëzve me epilepsi janë konvulsionet, që shkaktohen nga rritja e aktivitetit elektrik në tru. Ato janë dridhje të pakontrolluara […]

nga AgroWeb më 27 April, 2022

Dhimbja E Nofullës Në Mëngjes – Çfarë Tregon Për Shëndetin Tuaj

Ndonjëherë ndodh të përjetoni dhimbje të nofullës nga fjetja në një pozicion të keq, por dhimbja kronike e nofullës në mëngjes mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me shkaqet se përse kjo ndodh dhe me disa këshilla për të menaxhuar shqetësimin. Kërcitja e dhëmbëve Kërcitja ose […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Simptoma Që Tregon Se Keni Nevojë Për Më Shumë Vitaminë D

Sipas ekspertëve të shëndetit një pjesë e konsiderueshme e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D. Dhe kjo është mjaft shqetësuese duke pasur parasysh që vitamina D luan një rol kaq të rëndësishëm në organizëm. Mungesa e saj mund të shkaktojë simptoma të tilla si dobësi të muskujve, dhimbje të kockave dhe ndryshime të humorit. Shumë […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Fobia Nga Plakja – Simptomat, Shkaqet Dhe Çfarë Mund Të Bëni

Shpesh kur mendojmë për plakjen, shqetësimi dhe mendimet negative rreth saj janë ato që na përshkojnë mendjen. Të përjetosh shqetësime të tilla, është diçka normale, por për njerëzit që zhvillojnë fobi rreth këtij mendimi gjërat ndryshojnë. Fobia e quajtur Geraskofobi, është një shqetësim serioz dhe i frikshëm, aq sa mund të shkaktojë edhe dëme mendore […]

nga AgroWeb më 14 February, 2022

Çfarë Tregon Mpirja E Duarve Gjatë Gjumit Për Shëndetin Tuaj

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion të çuditshëm që ndërpret qarkullimin e gjakut. Por nëse keni tendencë të ndjeni këtë ndjesi shpimi ose mpirjeje në dorë ose gishta më shpesh se zakonisht, mund të keni të bëni me një problem më […]

nga AgroWeb më 7 February, 2022

Arsyet Pse Alergjitë Përkeqsohen Gjatë Mëngjesit – Si T’i Trajtoni

Për shumë njerëz të prekur nga alergjitë ndodh që simptomat të rëndohen më tepër në mëngjes. Por cili është shkaku se përse këto simptoma janë më të rënduara në mëngjes? AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa nga shkaqet dhe se çfarë mund të bëni për të lehtësuar alergjinë tuaj. Kafshët ose insektet shtëpiake Marimangat […]

nga AgroWeb më 3 February, 2022

Çfarë Po Përpiqet T’ju Tregojë Trupi Nëse Duart Tuaja Janë Gjithnjë Të Ftohta?

Është normale që duart të jenë të ftohta kur jeni jashtë në dimër ose në një ambient të ftohtë. Por kur kjo ndjenjë ju shoqëron gjithnjë atëherë trupi juaj mund të jetë duke ju diktuar diçka tjetër. AgroWeb.org ju njeh me pesë nga shkaqet më të zakonshme të ftohjes së duarve, kur ia vlen të […]

nga AgroWeb më 24 November, 2020

Ndikimi i Çrregullimeve Hormonale tek Lëkura– Trajtimet dhe Parandalimi

Puçrrat që dalin në mjekër lidhen drejtpërdrejt me hormonet, pubertetin dhe ciklin menstrual. Pavarësisht këtyre faktorëve, shumë personave u shfaqen puçrrat në mjekër në çdo moshë. Zakonisht puçrrat formohen pasi yndyra e prodhuar nga lëkura bllokon papastërtitë apo bakteret tek poret e lëkurës. AgroWeb.org ju tregon çfarë të bëni për të parandaluar formimin e tyre […]