Trupi

Sa Hapa Duhet të Bëni në Ditë për Shëndet të Mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik...

Sa kafe duhet të pini për të humbur në peshë? Studimi që vërteton vetitë e kafes

Një studim i kryer nga hulumtuesit në Shkollën e Shëndetit Publik Harvard T.H. Chan ka zbuluar se konsumi i katër...

9 Ushqimet më të Këqija që Shkaktojnë Rritjen e Sheqerit në Gjak

Sheqeri i lartë në gjak mund të shkaktojë një mori efektesh anësore dhe me kalimin e kohës, mund të çojë...

Raporti i OBSH: Rastet e të prekurve me kancer do të rriten me 77% deri në vitin 2050

Sipas vlerësimeve të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë rastet globale të kancerit do të arrijnë deri në 35 milionë...

3 gjëra që çdo trajner personal duhet t’i dijë

“Dje po kaloja rrugën dhe papritmas pashë njerëz që po zhvillonin një stërvitje në natyrë. S’më kishte rastisur më parë...

Sa Kohë i Duhet Gripit të Kalojë – Të Dhëna për të Rriturit dhe Fëmijët

Dimri i gjatë sjell me vete edhe periudha të gjata të ftohurash e gripi intensiv. Fyt i thatë e i...

FDA miraton ilaçin e dobësimit, humbet deri në 23 kilogramë!

Administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave i dha dritën jeshile Zepboundit, një ilaç i ri për humbje peshe nga prodhuesi...

Nga 20 deri në 60 vjeç – Ushiqmet më të mira për çdo moshë

Ushqimi është një nga pikat e forta ose të dobëta të shëndetit tuaj. Edhe sipas mjekëve një pjesë e madhe...

Studim i ri/ Filizat e brokolit plot përfitime për shëndetin! Çfarë i ndodh trupit nëse i konsumoni

Përveç erës së çuditshme dhe shijes së veçantë, brokoli fsheh një sërë përfitimesh të rëndësishme shëndetësore dhe duhet konsumuar rregullisht...

4 Vitaminat që Duhet të Merrni Patjetër në Vjeshtë

Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur...

Cilat Janë Mënyrat e Duhura për të Marrë Hekurin në Mëngjes?

Mungesa e hekurit në organizëm mund të jetë për shkaqe të ndryshme, ku përfshihet keq ushqyerja, sëmundjet kronike, mosha dhe...

A është selinoja e shëndetshme? Çfarë thonë dietologët

Selinoja është një bimë e njohur edhe si (Apium graveolens var. secalinum). Është përdorur historikisht në shumë kultura për ushqim...

Lidhja mes Artritit dhe Depresionit – Kujdesi që Ju Duhet

Kockat përbëhen nga 31% ujë e mëgjithatë konsiderohen si ndër pjesët më të forta të të gjithë trupit. Gjithsesi këto...

10 Mënyra të Thjeshta për t’u Qetësuar dhe Mbrojtur Nga Temperaturat e Larta

Temperaturat e larta mund të jenë sfiduese për shëndetin dhe mirëqenien tonë. Nxehtësia e tepërt mund të shkaktojë rrezik për...

Pse Rrudhen Gishtat në Ujë – Zbuloni Disa Mistere të Jashtëzakonshme të Trupit

Mënyrat e funksionimit dhe reagimit të trupit të njeriut janë jo vetëm të mistershme por edhe të mahnitshme. Në këtë...

5 Mënyra të Thjeshta si të Humbisni Dhjamin Rreth Belit

Të humbasësh kilogramët e tepërt nuk është gjithnjë një mision shumë i thjeshtë prandaj ekspertët gjejnë mënyra të reja për...

Numri i këmbës lidhet me jetëgjatësinë – Çfarë thotë studimi i fundit

Sipas një studimi suedez të pak kohëve më parë, madhësia e këmbës parashikon jetëgjatësinë tuaj! Anketimi që ka përfshirë mijëra burra...

Britania po inkurajon duhanpirësit të ndërrojnë cigaret tradicionale me ato elektronike

Deri në një milion duhanpirës do të inkurajohen të ndërrojnë cigaret tradicionale me ato elektronike tha qeveria britanike të martën....

Shenjat që Tregojnë se Trupit i Duhet të Pushojë dhe Çlodhet

Pavarësisht dëshirës, energjisë, mundësive dhe motivimit për të punuar e për t’u përballur me sfidat e përditshmërisë, trupi ka nevojë...

7 Hapa si të Nisni Vrapin në Mëngjes për Parandalimin e Sëmundjeve

Edhe nëse nuk jeni një person mëngjesi ka shumë arsye se përse duhet të jeni sa më aktivë në këtë...

Pesë Mënyrat se si Pranvera Ndikon në Shëndetin Tuaj

Pranvera është padyshim stina më festive për njeriun. Rrobat e trasha paketohen ‘larg syve, larg trupit’ dhe garderoba bëhet gati...