nga AgroWeb më 21 November, 2022

Çaji Shëndetësor nga Anasoni i Shkodrës dhe Glikanxo e Korçës

Glikanxo është një bimë që rritet në zonat mesdhetare dhe ato të Shqipërisë. Ajo i përket të njëjtës familje botanike si kopra. Në Shkodër e quajnë Anason, ndërsa në Korçë e thërrasin Glikanxo. Glikanxo njihet me emrin botanik pimpinella anisum, por nuk duhet të ngatërrohet me anisën, erëzën kineze me tetë cepa. Shija e farave […]

nga AgroWeb më 15 September, 2022

Papaja – 8 Përfitimet Shëndetsore të Këtij Fruti Tropikal

Papaja është një frut tepër i shëndetshëm tropikal, që i përket familjes Caricaceae, ku origjina e tij është nga Meksika dhe Amerika Qendrore. Sot ky frut kultivohet kryesisht në vendet me klimë tropikale dhe ato subtropikale. Fruti i papajës është pak i ëmbël, përmban shumë lëng dhe ka ngyrë të portokalltë. Në shumë vende përdoret […]

nga AgroWeb më 8 September, 2022

Vlerat Ushqyese të Stikave të Pishës për Organizmin

Stikat e pishës kanë formën e një kokrre vezake dhe kanë një ngjyrë të fildishtë ose bezhë. Ato mund të konsumohen të papërpunuara ose të pjekura dhe konsiderohen shumë të shëndetshme për shëndetin. Pavarësisht emrit të tyre, stikat e pishës nuk janë pjesë e familjes së arrave. Në fakt ato janë fara, që vijnë nga […]

nga AgroWeb më 22 August, 2022

4 Përfitimet Shëndetësore nga Konsumi i Rrepave

Një proverb i vjetër kinez (Kina konsiderohet vendlindja e rrepave) thotë që nëse hani rrepa dhe pini çaj të nxehtë, mjekët jo vetëm që do të jenë “të uritur”, por edhe do t’ju përgjërohen për punë. Rrepat mund t’i konsumoni të gjalla ose t’i kombinoni me një sërë perimesh të tjera dhe do të merrni […]

nga AgroWeb më 2 August, 2022

Mango – Fruti i Veçantë që Ndihmon Organizmin dhe Forcon Imunitetin

Mangot njihen ndryshe si “Mbreti i Frutave”. Një prej frutave tropikalë më të pasur me vlera shëndetësor edhe me një shije dhe aromë unike. Ato janë të mbushura plot me vitamina, minerale, dhe antioksidantë që garantojnë një shëndet të mirë. Për dhjetëra vite me rradhë, mangot janë përdorur për të qetësuar dhimbjet e stomakut, falë […]

nga AgroWeb më 7 June, 2022

Mrekullitë e Natyrës – Ullinjtë e Bardhë, Simbol i Paqes dhe Shëndetit të Mirë

Në Shqipëri, shumë fermerë ka eksperimentuar duke kultivuar produkte të tjera të cilat i janë përshtatur më së mirë klimës dhe kushteve këtu. Ndoshta është koha që fermerët shqiptarë të provojnë edhe kultivimin e një mrekullie tjetër krahas produkteve të tjera të veçanta që po kultivojnë në fermat e tyre. Leucocarpa, e njohur edhe si […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

Kaktusi, Perimja me Vlera të Habitshme

Vlerat shëndetsore të kaktusit të ngrënshëm janë të shumëanshme. Ato përfshijnë mbrojtjen e zemrës, përmirësimin e tretjes dhe forcimin e sistemit imunitar. Gjethet e kaktusit ndihmojnë në rregullimin e aktivitetit metabolik. Ato shpejtojnë formimin e kockave, kurimin e pagjumësisë dhe pakësimin e inflamacionit. Kaktusi i fikut të detit është një perime që përgatitet nga petat […]

nga AgroWeb më 11 April, 2022

7 Ushqimet Që Kanë Më Shumë Kalium Se Bananet

Kaliumi është një mineral që klasifikohet si elektrolit, i cili mbart një ngarkesë elektrike kur tretet në gjak. Ky mineral ndihmon me shumë procese në trup, përfshirë rregullimin e ujit brenda dhe jashtë qelizave, dërgimin e sinjaleve nervore dhe kontrollin e kontraktimeve të muskujve, shpjegojnë ekspertët. Gjithashtu ai ndihmon në uljen e presionit të lartë […]

nga AgroWeb më 14 January, 2022

Salmoni Lufton Arteriosklerozën – Studimi i Ri Që e Konfirmon

Ka shumë arsye se përse duhet të konsumoni salmon e një prej më të rëndëishmeve është shija e tij e mirë. Megjithatë kjo nuk është arsyeja e vetme, pasi salmoni është një nga burimet më të mëdha të omega-3, vitaminës B6, D dhe yndyrnave të shëndetshme. Pra një ushqim perfekt për të gjithë ata që […]

nga AgroWeb më 20 August, 2021

Përfitimet Shëndetsore Të Patateve Të Ëmbla Për Sistemin Imunitar

Patatet e ëmbëla ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore dhe për shumë njerëz ato janë ushqimi i preferaur. Por nga të gjitha përfitimet, efekti kryesor i konsumit të patateve të ëmbla, është rritja e imunitetit për shkak të beta karotenit. Ato përmbajnë sasi të larta të beta karotenit, një lëndë ushqyese që shndërrohet në vitaminë A. […]