nga AgroWeb më 21 July, 2022

Trahanaja më e Mirë – Tre Receta Tradicionale Plot Shije dhe Vlera

Në ka një gatim special nga tradita shqiptare që të kënaq nepsin dhe oreksin, padyshim është trahanaja. Tradita e gatimit të trahanasë ndryshon sipas krahinave të ndryshme. Disa e përgatisin trahananë të ëmbël me qumësht e gjalpë, disa të tjerë me kos, disa me lëng domatesh e të tjerë me lëng mishi. AgroWeb.org u sugjeron […]

nga AgroWeb më 31 January, 2018

Domate Turshi Të Mbushura Me Gjizë Nga Sofra Shqiptare

Domatet turshi janë fantastike në shoqërimin e gatimeve të ndryshme tradicionale dhe jo vetëm. Ato i shtojnë shije dhe lezet tryezës ashtu si dhe dhe çdo gatimi të shërbyer në vaktet e drekës apo darkës. AgroWeb.org sjell një mënyrë krejt të veçantë të kombinimit të tyre me gjizë, një shije e përkryer që shoqërohet mjaft […]

nga AgroWeb më 12 January, 2018

Speca në Ajkë – Tradita e Mrekullueshme e Sofrës Shqiptare

Speca në Ajkë janë ndër zahiretë më të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare. Të veçanta në shije dhe aromë, ky gatim special i grave shqiptare të kënaq nepsin dhe oreksin veçanërisht kur shërbehen si meze apo pjesë e antipastave të ndryshme në tryeza festash, drekash apo darkash familjare. Kjo recetë është kryesisht recetë e veriut […]

nga AgroWeb më 26 December, 2017

Fasule Pllaqi të Furrës – Shija e Ngrohtë e Tryezës Shqiptare

Pa dyshim fasulet mbeten ndër gjellët më të preferuara të shqiptarëve. Sidomos tani të dimër, një pjatë e ngrohtë me fasule, e shoqëruar me më të mirat e zahireve shqiptare, pastërma apo turshi të ndryshme, do të kënaqte oreksin e kujtdo me shijen e saj të plotë. Kjo tavë tipike e kuzhinës tradicionale shqiptare mund […]