Roli i Tiroides në Rënien e Flokëve dhe Trajtimet Natyrale që ju Ndihmojnë

2.1k 0

Njeriut mund t’i bien flokët për arsye të ndryshme.

Një ndër ato është tiroidja, sipas ekspertëve të AgroËeb.org.

Hormonet e tiroides luajnë një rol thelbësor për rritjen dhe mirëmbajtjen e flokut.

Kur tiroidja prodhon shumë ose pak hormone, sistemi i brendshëm kalon në shok, që manifestohet me pezullimin e rritjes së flokut më herët seç duhet.

Gjatë këtij shoku, njeriu mund të humbasë 70 përqind të flokëve në vetëm 2 muaj.

Shenjat Paralajmëruese të Rënies së Flokëve Për Shkak Të Tiroides.

Rënia e lehtë e flokut është mëse normale.

Njeriu humbet 50-100 qime nga trupi çdo ditë.

Njerëzit, organizmi i të cilëve bie në shok për faj të tiroides , vërejnë se flokët u bien me grushta.

Problemet me tiroiden ndahen në  dy kategori: hipotiroidizmi dhe hipertiroidizmi.

Përveç rënies së flokëve, simptoma të tjera të hipotiroidizmit janë:

 • Ethet nga e ftohura
 • Shtim i pashpjegueshëm në peshë,
 • Plogështi,
 • Lëkurë tepër të thatë,
 • Harresë,
 • Probleme me humorin
 • Konstipacion.

Përveç rënies së flokëve, simptoma të tjera të hipertiroidizmit janë:

 • Nervozizmi
 • Acarimi nervor,
 • Djersitja e tepërt,
 • Rrahjet e shpejta të zemrës,
 • Dridhje duarsh,
 • Ankth,
 • Vështirësi në të fjetur,
 • Hollim të lëkurës,
 • Rënie e pashpjegueshme nga pesha,
 • Fryrje të syve,
 • Dobësim të muskujve.

Trajtimet Natyrale Kundër Rënies Së Flokëve

Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë përdorimin e këtyre trajtimeve natyrale kundër rënies së flokut.

Vaji i peshkut që është shumë i pasur me acide yndyrore omega-3

Barishtet si spinaqi që kanë sasi të mëdha të vitaminës A dhe C.

Ushqime të pasura me proteinë, siç janë ato të bulmetit, legumet dhe arrorët që forcojnë flokun.

Ushqimet e pasura me biotinë siç janë drithërat, mëlçia e shtazëve, e verdha e vezës. Biotina është shumë e nevojshme për mbrojtjen e flokut.

Ushqimet e pasura me kalçium, një mineral i nevojshëm për rritjen e flokut. Këtu mund të përmendim qumështin dhe djathin./AgroWeb.org