Trupi & Shëndeti

Si Ndikon e Qeshura tek Njerëzit që Vuajnë Nga Astma

Studimet tregojnë se e qeshura ka të njëjtat gjasa të nxisë simptomat e astmës si duhani apo aktiviteti fizik. Sipas...

Pasojat kur pa Dashje Pini Qumësht pas Datës së Skadencës

Kur bëhet fjala për konsumimin e qumështit, data e vendosur në kartonin apo shishen e produktit mund të mos jetë...

Gjithçka Duhet të Dini për Ngrirjen e Qafës

Qafa përbëhet nga muskuj, tendina, ligament dhe kocka. Të gjitha këto bashkëpunojnë për të mbështetur kokën dhe lehtësuar lëvizjen e...

Rrushi i Thatë – Vlerat Speciale për Shëndetin e të Gjithëve

Kur është hera e fundit që ke ngrënë rrush të thatë? Ky frut i thatë dhe i ëmbël ka qenë...

Për Çfarë Përdoret Vitamina B10 Dhe Dozat e Duhura

Vitamina B10 (PABA) është një përbërës organik që gjendet tek disa ushqime industriale. Një herë e një kohë, ky përbërës...

Diabeti – Gjashtë Rregullat që Nuk Duhen Shkelur

Regjimi i duhur ushqimor për njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të përbëhet nga proteina, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate....

Çfarë Duhet të Bëni Për Dhimbjen e Kyçeve

Ndonëse pasojat e moshës nuk i kontrollojmë dot, tek ushqyerja dhe stili i jetesës, jemi akoma në kohë për të...

Bakteret Tek Kosi – Sekreti për Kocka të Forta e të Shëndetshme

Kur dikush pëson një frakturë, ndonjëherë nevojitet operacioni për ta ndihmuar atë të ngjitet në mënyrë korrekte. Një teknikë e...

Më Shumë Oksigjen në Organizëm? Zgjidhjet Natyrale

Një nga aspektet më të rëndësishme të një organizmi të shëndetshëm është oksigjeni. Truri ka nevojë për oksigjen. Gjaku po...

Shikimi i Turbullt nga Qëndrimi i Gjatë Para Ekraneve – Zgjidhjet Praktike

Fakti që shumë e më shumë njerëz po punojnë nga shtëpia këto muaj, nënkupton se ata kalojnë më shumë orë...

A Mund të Shfaqen Shenjat e Para të Alzheimerit në Sytë Tuaj?

Sytë janë më shumë se dritarja e shpirtit. Ato janë gjithashtu një reflektim i shëndetit të një personi. Disa okulistë...

Cili Është Termometri që Mat më Saktë Temperaturën

Pasja e termometrit të duhur në shtëpi apo në punë është shumë e rëndësishme. Na duhet të dimë, cili është...

A Janë të Sigurta për Diabetikët Pijet me Kafeinë?

Diabetikët duhet të tregojnë shumë kujdes me ushqimin ashtu si edhe me lëngjet. Ata duhet të heqin dorë nga ëmbëlsirat e...

Pse Gratë në Moshën 40 Vjeçare Duhet të Bëjnë Rregullisht Mamografi

Mosha kur femrat duhet të fillojnë t’i nënshtrohen mamografive të rregullta ka qënë prej një debat vitesh mes ekspertëve të...

Problemet në Organizëm Kur Mungon Kaliumi – Produktet Ku Gjendet

Ndoshta nuk keni dëgjuar mjaftueshëm për kaliumin, por është e nevojshme të mësoni për të. Ky mineral është i domosdoshëm...

Sa Ndikojnë Qepa dhe Specat në Përkeqësimin e Simptomave të Urthit

Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun. Ndjesia e djegies është e dhimbshme dhe e parehatshme. Kjo...

Dëmet që Shkakton Migrena në Trup – Përveç Dhimbjes së Kokës

Sëmundjen e migrenës edhe nëse nuk e vuani apo përjetoni vetë, me siguri e keni dëgjuar të përmendet shpesh. Është...

Fryrja e Organizmit nga Grumbullimi i Lëngjeve – Si të Humbni Peshën e Tepërt

Trupi i njeriut përbëhet nga 55 deri në 75 përqind ujë. Por akumulimi i tepërt i ujit në trup mund...

7 Mite Rreth Sëmundjeve të Zemrës që Mund të Ndaloni së Besuari

Sëmundja e zemrës është një term që përfshin për shumë lloje të problemeve shëndetësore që lidhen me zemrën. Më e...

Çfarë Ndodh me Trupin Tuaj Nëse Konsumoni Çdo Ditë Lëng Frutash

Shumë njerëz konsumojnë rregullisht lëngje frutash, si pjesë e një regjimi ushqimor të shëndetshëm. Por edhe pse lëngu i frutave...

Kur Është Koha më e Mirë për të Pirë Kafe?

AgroWeb.org di se për shumë njerëz, dita nuk fillon pa një filxhan kafeje të nxehtë. Nëse kafeja është një pjesë...