Trupi & Shëndeti

5 Fazat e Alzheimerit – Çfarë Duhet të Dini Rreth Tyre

Shumica e njerëzve që kanë humbje të kujtesës nuk kanë një diagnozë specifike. Por nëse keni informacion e duhur rreth...

Sa Kafe Duhet të Konsumoni në Ditë për Qarkullim të Mirë të Gjakut

Konsumimi i tre filxhanë kafe në ditë zvogëlon rrezikun e sëmundjeve ose sulmeve në zemër, sipas një studimi të kryer...

Muskuli që Mbron Shëndetin e Trupit dhe Mendjes – Si Ndikon në Organizëm

Mirëqenia jonë psikologjike varet nga një sërë faktorësh, përfshirë këtu muskulin e quajtur psoas i cili sipas shkencëtarëve njihet si...

Cili Është Ndryshimi mes Ujit në Gju dhe Ënjtjes? – Shkaktarët dhe Trajtimi

Ka dy lloje të ndryshme ënjtjeje: Edema është ënjtje që shfaqet kryesisht në indet e buta të trupit nga grumbullimi...

5 Mënyra se si Mund të Përmirësoni Shëndetin e Tiroides

Tiroidja është një komponent thelbësor i mirëqenies së trupit tuaj, ndaj duhet të kujdeseni dhe ta mbroni atë. Funksioni kryesor...

Zakoni i Kërcitjes së Qafës – Sa i Rrezikshëm Mund të Jetë për Trurin

Kërcitja e qafës është një veprim që njerëzit e kryejnë shpesh gjatë jetës së tyre. Ndonjëherë ky veprim vjen i...

Tre Arsye Shëndetësore pse Duhet të Largoni Peshën e Tepërt nga Beli

Fatkeqësisht shëndeti i tepërt tek barku nuk është vetëm një problem që i përket pamjes. Mjekët e konsiderojnë si një...

A e Dini se Çfarë Ndodh në Trupin Tuaj kur Vuani nga Konstipacioni?

Konstipacioni shpesh është rezultat i konsumit të tepërt të fibrave, mos pirjes së mjaftueshme të ujit ose qëndrimit ulur për...

Cilat Janë 11 Llojet e Depresionit – Çfarë Duhet të Dini Rreth Tyre

Depresioni mund të shfaqet në disa mënyra. Mund të jetë i lehtë ose i rëndë, jetëshkurtër ose kronik. Rrethanat e...

Vitamina B7 për Zemrën dhe Trurin – Produktet ku Gjendet

Vitamina B7 njihet ndryshe si biotinë, ajo luan një rol kryesor në konvertimin e ushqimit në energji për trupin. Kjo vitaminë...

Çfarë Tregon Studimi i ri për Njerëzit që Shmangin Vaktin e Mëngjesit?

Në përpjekje për të ulur numurin e kalorive, kapërcimi i mëngjesit mund të jetë një zakon i lehtë për t’u...

Çfarë Është Stërvitja e Mendjes – Si ta Praktikoni?

Si pas të dhënave gjatë pandemisë 4 në 10 të rritur kanë shfaqur simpatoma depresioni apo çregullime ankthi. Ky raport...

Grupet që Kanë më Shumë Nevojë për Vitaminë D

Vitamina D quhet ndryshe edhe vitamina e Diellit. Ajo është një element i rëndësishëm për shëndetin kockor dhe jo vetëm....

Lidhja Midis Zonave ku Shtoni Peshë dhe Sëmundjeve të Ndryshme

Mbipesha ose siç njihet ndryshe obeziteti është një sëmundje kronike, që mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Jo më...

Ilaçet që Duhet të Marrësh Patjetër kur Shkon me Pushime

Përgatitja e valixhes kur bëheni gati për pushime është një mision i vështirë. Valixhja juaj duhet të përmbajë gjithmonë gjërat...

Llojet e Mjaltit dhe Përfitimiet për Shëndetin

Varietetet e mjaltit klasifikohen kryesisht sipas llojit të luleve nga është mbledhur nektari. Cilësia, ëmbëlsia dhe vetitë medicinale varen më...

Pesë Gjëra Fantastike që Bën Truri Kur je në Gjumë

Njeriu shpenzon një të tretën e jetës së tij duke fjetur gjumë. Ky informacion është mjaft domethënës, sidomos për faktin...

Efektet e Konsumit të Ujit me Limon Sipas Dietologëve

Me rritjen e temperaturave, konsumi i ujit për të shmangur dehidratimin bëhet edhe më i rëndësishëm. Dhe nëse dëshironi që...

7 Ide Recetash me Ushqime që Ndihmojnë në Rënien nga Pesha

Këto receta të thjeshta janë opsione të shëndetshme dhe të shijshme për të shuar urinë ndërmjet vakteve. Përbërësit anti-inflamator në...

Mëlçia – Si të Dalloni Shenjat e Para të Problemeve në Organizëm

Mëlçia është një organ tejet i rëndësishëm në trupin e njeriut. Ka shumë role të rëndësishme si pastrimi i gjakut,...

Supervlerat e Dy Vezëve në Ditë – Çfarë i Ndodh Organizmit

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk ka...