2.2k 0

Si të Zbardhni Peshqirët në Shtëpi me Metoda Natyrale

Përdoren shpesh dhe janë të pazëvendësueshëm në shtëpi, megjithëse shpesh nuk iu kushtohet rëndësia e duhur.

Po flasim për peshqirët që me siguri e dini sa të nevojshëm janë e njëkohësisht edhe sa delikatë janë.

Duke qënë se lahen edhe më shpesh nga rrobat apo copat e tjera në shtëpi, forcohen dhe vjetërsohen e njollosen edhe më shpejt.

Askush nuk i preferon të fortë e të ashpër e aq më pak të vjetër e me njolla, ndaj ruajtja e tyre mund të kthehet në një stres të vërtetë.

Përveçse të blini peshqirë të rinj, AgroWeb.org ju sugjeron një metodë natyrale e cila do t’ju ndihmojë t’i ruani ata të butë e të dezinfektuar.

Si të Zbusni Peshqirët e Vjetër

Kjo mënyrë natyrale dhe e thjeshtë sigurisht që bazohet vetëm tek produktet natyrale që përdorni çdo ditë.

Në veçanti sot do t’ju flasim vetëm për njërin prej tyre që me siguri e keni hasur në shumë përdorime të tjera.

Është soda e bukës e cila jo pa qëllim gjen vend kudo në kuzhinë dhe në të gjithë shtëpinë.

Atë mund ta përdorni shumë lehtë edhe për të pastruar peshqirët tuaj të vjetër e të ashpër të cilët ju gërvishtin lëkurën sa herë që i përdorni.

Ky produkt shumë ekonomik dhe natyral do të ndihmojë me zbutjen dhe zbardhjen maksimale të tyre.

Gjithashtu do të largojë lagështirën e mbledhur, aromat e këqija apo njollat e trupit.

Si ta Përdorni

Pa pasur fare nevojë të blini detergjentë të shtrenjtë këto mënyra të shpejta do t’ju dhurojnë peshqirë si të rinj.

Larja me Lavatriçe

Mjafton të shtoni rreth 200 gr sodë buke në lavatriçe teksa peshqirët lahen.

Sodën shtojeni tek vendi ku hidhni zakonisht ilaçin e rrobave apo zbutësin dhe ta shtoni në fazën e paralarjes së lavatriçes.

Larja me Dorë

Nëse njollat apo aromat janë ende rezistente mund të provoni t’i lini në ujë të ngrohtë për gjatë gjithë natës.

Në një kovë apo legen të mbushur me ujë të ngrohtë, hidhni rreth 200 gr sodë buke dhe përzjejini mirë.

Fusni peshqirët tuaj të vjetër dhe lërini në ujë, për të paktën 12 orë.

Më pas bëni një shtrydhje me lavatriçe si zakonisht dhe do të keni peshqirë si të rinj.

Për Peshqirë më të Bardhë

Për të zbardhur shpejt peshqirët tuaj të vjetër, mjafton të përzieni dy përbërës që ndodhen në kuzhinën tuaj.

Tek vendi ku hidhni zakonisht detergjentin në lavatriçe, shtoni 200 ml ujë të ngrohtë dhe 250 ml uthull molle.

Nisni ciklin e larjeve si zakonisht dhe pas disa minutash, shtoni sërish 200 ml ujë të ngrohtë dhe menjëherë më pas sodën e bukës.

Vazhdoni sërish me larjen në lavatriçe e më pas vendosini të thahen në ajër të pastër.

Kështu fare lehtë do të keni peshqirë të rinj në shtëpinë tuaj në çdo kohë, pa shpenzuar dhe pa u munduar aspak./AgroWeb.org