2.2k 0

A Mund ta Përgatisni Kafen Turke në Një Makineri Ekspresi?

Kjo është një pyetje e zakonshme që bëjnë shumë nga personat të cilët kanë një makineri ekspresi në shtëpi.

AgroWeb.org ju njeh më poshtë me përgjigjen si edhe me disa njohuri interesante rreth kafesë.

A mund ta përdorni kafenë turke në një makineri ekspresi?

Edhe pse kafeja turke bluhet imët, nuk është e njëjta lloj bluarje që kërkohet për makinat e ekspresit.

Megjithatë ju mund të përdorni kafe turke në një makineri ekspresi, por shija e saj nuk do të jetë e mirë.

Në këtë rast llumi që krijohet nga kafeja turke do të bëjnë që kafeja të ketë një shije të tharë dhe aromë jo shumë të këndëshme.

Çfarë lloj kafeje futet në një makinë ekspres?

Makineria juaj e ekspresit përdor avull, presion dhe temperaturë të lartë për të larguar kimikatet e shijes nga bluarja e imët e kafesë. Kjo e bën kafen e ekspresit kremoze.

Kur bëhet fjalë për origjinën, shumëllojshmërinë e kokrrave të kafesë ose nivelin e pjekjes, mund të përdorni çdo lloj që dëshironi.

Kafeja e pjekur shumë, që është edhe shumë e errët, shpesh preferohet për ekspres për shkak të aromës së guximshme dhe të hidhur.

Kjo lloj kafeje shijesh krijon një kontrast të këndshëm me qumështin.

A është ekspresi apo kafeja turke më e shëndetshme?

Shumë studime të reja në lidhje me përfitimet shëndetësore, tregojnë se eksperesi mund të jetë më i shëndetshëm se kafeja turke.

Një kafe ekspres përmban një përqëndrim të lartë të antioksidantëve dhe mineraleve.

Përfitimet shëndetësore të antioksidantëve janë ende duke u studiuar, por një prani e lartë e tyre në regjimin tuaj do të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të rënda si sëmundjet e zemrës ose diabeti.

Megjithatë ekspresi ka disa edhe disa anë negative. Konsumi i disa filxhanëve mund të ketë efekte anësore të padëshiruara, të tilla si rrahje zemre, të përziera dhe vështirësi për të fjetur gjumë. /AgroWeb.org 

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.