Ruajtja e shëndetit është një punë që zgjat gjithë jetën.

Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë që secili prej nesh mund të ndërmarrë disa hapa të vegjël çdo ditë për t’u ndjerë më mirë dhe për të shmangur shumë probleme shëndetsore.

Janë identifikuar 8 hapat kryesorë prej të cilave njerëzit e shëndetshëm nuk heqin kurrë dorë.

1. Flini në orën 22:00

Nëse nuk flini mjaftueshëm, shëndeti do të vuajë. Mungesa e gjumit ka pasoja serioze në shëndetin kardiovaskular. Një tjetër aspekt i rëndësishëm është që të bëni 7-8 orë gjumë në ditë.

Ekspertët rekomandojnë që koha më e mirë për të rënë në gjumë është ora 22:00. Fjetja në orën e duhur ndihmon në procesin e shërimit, imunitetin, lufton radikalet e lira dhe inflamacionin.

2. Merrni frymë thellë

Meditimi ose frymëmarrja e thellë, larg shpërqendrimeve të teknologjisë ju vjen shumë në ndihmë. Merrni frymë thellë që të pakësoni stresin, ankthin, të rregulloni nivelin e sheqerit në gjak dhe të ndihmoni sistemin imunitar.

Përpiquni ta përvetësoni këtë traditë, mbyllni sytë dhe merrni frymë thellë për të paktën 10 minuta në ditë nga ora 13 deri në orën 15:00.

3. Lidhjet shpirtërore

Njerëzit që kanë marrëdhënie të shëndosha me të tjerët jetojnë më gjatë, janë më të lumtur dhe më të shëndetshëm. Një studim tregoi se të pasurit një jetë të pasur shoqërore ka të njëjtën ndikim tek njeriu si lënia e duhanit.

Kaloni më shumë kohë me miqtë dhe familjen dhe stresi do t’ju qëndrojë larg.

4. Hani arra

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se një grusht me arrorë në ditë ul ndjeshëm rrezikun e vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare.

Arrorët janë shumë të mirë për mbajtjen e peshës nën kontroll, mbrojtjen e syve, shëndetit të trurit dhe metabolizmin. Arrorët janë plot me ushqyes të rëndësishëm, yndyrna të shëndetshme, vitamina, minerale dhe substanca kundër inflamacionit.

5. Mos rrini shumë ulur

Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për shëndetin, por të shkuarit në palestër nuk mjafton nëse ju kaloni gjithë ditën ulur në zyrë. Nëse keni një punë të tillë që ju mban ulur për shumë kohë, atëherë po i bëni shumë dëm trupit.

Sigurohuni të jeni herë pas here në lëvizje për 2 ose 3 minuta çdo orë. Shtendosuni dhe lëvizni çdo orë që të shmangni efektet negative.

6. Qeshni

Kur qeshni me shpirt, shpenzoni kalori por edhe ndiheni të lumtur. E qeshura largon stresin dhe çliron endorfinë. Një studim i vitit 2014, zbuloi se të moshuarit që shikonin video humori kishin më pak hormone stresi dhe kujtesë më të mirë.

7. Gatuani

Mos porosisni jashtë, por gatuani në shtëpi. Do të keni mundësi të ruani peshën dhe të shmangni sëmundje kronike. Në shtëpi mund të hani më shumë fruta dhe perime dhe të mbani nën kontroll racionet.

Në këtë mënyrë ju do të ulni rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve si kanceri, problemet me zemrën, diabeti  i tipit 2, tensioni i lartë i gjakut etj.

Kur ndiheni sikur puna dhe jeta po ju vënë përfund, mendoni për gatimet, planifikoni, zgjidhni në mendjen tuaj ushqimet që dëshironi dhe do të ndiheni më mirë.

8. Dilni në natyrë

Shëtitjet në natyrë ju furnizojnë me vitaminë D, thelbësore për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve. Një studim i vitit 2015 zbuloi se njerëzit që ecin më shumë në natyrë kanë më pak mendime negative.

Për më tepër, ecja në natyrë ul aktivitetin në zonën e trurit që ka lidhje me rrezikun e sëmundjeve mendore, shumë më tepër se ecja në një rrugë të mbushur me njerëz. Dilni jashtë shtëpisë. Do të ndiheni me mirë dhe më të qetë./AgroWeb.org