Shpenzimet globale në produktet e zbardhjes së dhëmbëve arrijnë në miliarda dollarë në vit.

Zverdhja e dhëmbëve është një pasojë e stilit të jetesës thonë stomatologët.

Sipas tyre, duhanpirja, kafeja dhe çaji janë shkaktarët kryesorë të zverdhjes së dhëmbëve.

Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të errët si vera e kuqe, rrushi, boronica, shega e të tjerë ngjyrosin dhëmbët, sepse përmbajnë substanca që ngjiten me enamelin e dhëmbëve.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, zverdhja e dhëmbëve mund të shkaktohet edhe nga sëmundjet dhe probleme të ndryshme shëndetësore.

Nëse larja e dhëmbëve dy herë në ditë dhe përkujdesi për to nuk e zgjidh këtë problem, atëherë duhet të merrni në konsideratë alternativat e mëposhtme.

Si Të Zbardhni Dhëmbet Në Vetëm 2 Minuta

Soda e bukës është një nga përbërësit më të mirë që mund të përdorni për zbardhjen e dhëmbëve.

Limonët gjithashtu kanë aftësi zbardhuese dhe pastruese për dhëmbët.

Pastë Zbardhuese Me Sodë Buke Dhe Limon

Përbërësit

Sodë buke,

Lëng limoni ose ujë.

Udhëzimet

Përziejeni lëngun e freskët të limonit ose ujin me disa lugë çaji me sodë buke.

Përziejini të dyja deri sa të formohet një pastë e mirëfilltë.

Fshijini dhëmbët me një letër kuzhine dhe më pas fërkojini me pastën duke përdorur një furçë dhëmbësh.

Lëreni pastën në dhëmbë për 1 minutë.

Më pas, shpëlajeni me ujë të bollshëm për të shmangur ndonjë dëm potencial të aciditetit në enamelin e dhëmbëve.

Nëse përdorni ujë në vend të lëngut të limonit, pastën mund ta mbani për deri në 3 minuta.

Kjo pastë duhet përdorur një ose dy herë në javë.

Përveç aplikimit të pastës zbardhuese, sigurohuni që t’i lani dhëmbët dy herë në ditë.

AgroWeb.org ju këshillon të shmangni duhanin, kafenë dhe pijet e gazuara për të mbrojtur dhëmbët nga zverdhja.

Nëse pijet e mësipërme janë të preferuarat tuaja, përdorni një pipë që të kufizoni kontaktin me dhëmbët./AgroWeb.org