nga AgroWeb më 27 May, 2019

Qindra Kilogramë Mish Bllokohen në Thertore – Të Pasigurta Për Shëndetin

Qindra kilogramë mish i destinuar për konsum të përditshëm janë bllokuar dje nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nue qytetin e Durrësit pasi rezultuan të pasigurta për shëndetin. Përmes një njoftimi për shtyp, AKU ka bërë të ditur se sasia e konsiderueshme e mishit që është bllokuar përbënte rrezik për shëndetin e konsumatorëve. Kjo pasi, sipas […]

nga AgroWeb më 1 September, 2018

Skandali Me Miellin – Bllokohen 55 Ton Miell Gruri Nga Serbia

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një ngarkesë prej 55 ton “miell gruri”. Trupa inspektuese e DRAKU, Kukës gjatë kontrollit të ushtruar në Pikën Doganore Morinë evidentuan 2 subjekte të cilët do të fusnin në Republikën e Shqipërisë […]

nga AgroWeb më 17 August, 2018

Mashtrimi Me Bukën e Fshatit nga Furrat e Qytetit

Në dashurinë e tyre për bukën, shqiptarët furnizohen çdo ditë me një mori alternativash të këtij produkti prej brumi. Një ndër më të preferuarat është padyshim buka e fshatit, që ka një shije, butësi dhe një kore fantastike shumë më të mirë se çdo bukë tjetër. Por sa e vërtetë është buka e fshatit që […]

nga AgroWeb më 20 August, 2017

Siguria ushqimore si prioritet – Sa është e mundur?

Të gjendur përpara informacioneve të shumëllojhsme, produkteve të shumëllojshme, mallrave të importuara pa cilësi, konsumatorët shqiptarë kanë si kryefjalë të përditshme sigurinë apo më saktë, pasigurinë ushqimore. Në artikujt e vazhdueshëm të AgroWeb.org ka trajtuar gjerësisht çështje të sigurisë ushqimore, qoftë për produktet vendase ashtu edhe për ato të importuara. Raste si ai i mishit […]