nga AgroWeb më 28 October, 2022

Nis “AGRO GRAMSHI” Festivali Lokal i Bujqësisë dhe Ushqimit

Nis sot “Agro Gramshi” – Festivali i parë i bujqësisë dhe ushqimit, i cili synon të promovojë produktet lokale të prodhueseve dhe prodhuesve nga zona të ndryshme të Gramshit. Ky festival i organizuar nga Bashkia Gramsh, do të bashkojë prodhueset dhe prodhuesit e zonës, institucionet qendrore e vendore, organizatat e shoqërisë civile dhe ato ndërkombëtare, […]

nga AgroWeb më 27 July, 2022

Vuani nga Dhimbjet Kronike? Si ju Ndihmon Fizioterapia

Rreth 20.4% e të rriturve në të gjithë botën u prekën nga ndonjë lloj i dhimbjes kronike vetëm përgjatë vitit 2019, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Amerikë. Ndryshe nga dhimbjet akute të cilat shfaqen dhe zbehen në momente të caktuara, dhimbjet kronike janë një problem serioz që ndikon jetën e shumë […]

nga AgroWeb më 25 July, 2022

Koha e mjaltit/ Momenti më i rëndësishëm i punës së një bletërritësi

Në Elbasan, Rifan Bashën e njohin të gjithë  si mjeshtrin e bletëve.Ai  thotë se ka më shumë se gjysmë shekulli që mbarështron bletë, dikur bleta për ishte vetëm pasion, por kur pa që mjalti,propolisi dhe qumështi i bletës i siguronin atij të ardhura të kënqshme, vendosi që pasionin ta shndërrojë në profesion. “Me bletët kam […]

nga AgroWeb më 1 July, 2022

Qeveria lajmëroi gjoba nga 1 korriku – Por pse duhet t’i ndalojmë së përdoruri qeset plastike?

Në Shqipëri, prej një muaji ndalimi i qeseve plastike njëpërdorishme ka bërë që qytetarët dhe tregtarët të sensibilizohen dhe të shmangin përdorimin e tyre. Në tregje, markete apo dyqanet e lagjeve deri tek qendrat tregtare, qeset e dikurshme janë zëvendësuar me alternativa të reja. Synimi është mbrojtja e shëndetit dhe mjedisit. Për të përforcuar sensibilizimin […]

nga AgroWeb më 22 June, 2022

Si mund të kujdesen mësuesit dhe nxënësit për shmangien e ndotjes plastike në shkolla

Plane konkrete informuese dhe aktivitete ndërgjegjësuese po krijojnë një kulturë të re bashkëjetese me mjedisin. Dhe zgjidhja më e mirë që i shërben të ardhmes së afërt dhe asaj afatgjatë vjen gjithmonë përmes sistemit edukues. Prej dy javësh, Shqipëria i është bashkuar ligjërisht nismës globale të shmangies së përdorimit të qeseve plastike njëpërdorimshme – me […]

nga AgroWeb më 15 June, 2022

Historia Frymëzuese e Arjeta Pucës, nga eksportet “Made in Albania” tek mbështetja e fëmijëve me libra

Përfshirja e grave në biznes nuk sjell vetëm barazi gjinore dhe rritje ekonomike, kujdes e vëmendje të shtuar ndaj nismave njerëzore por edhe përmirësim në imazhin e vendit.  Vitet e fundit, Shqipëria po përpiqet të kapërcejë hendekun e grave drejtuese në sipërmarrje. Një nga historitë më interesante është historia e Arjeta Pucës, sipërmarrëses shqiptare, e […]

nga AgroWeb më 1 June, 2022

Kompania ERZENI Shton Buzëqeshjet e Fëmijeve me 1 Qershor!

1 Qershori është dita ndërkombëtare e fëmijëve, ku fokusi vihet mbi të drejtat dhe mirëqenien e tyre. Kjo ditë ka per qëllim sensibilizimin e të drejtave te fëmijëve, plotesimin e nevojave per mbijetese, rritje, pjesmarrje, përmbushjen e potencialit dhe përmirësimin e jetesës për të gjithë fëmijët në botë. Fëmijët mund të ekspozohen ndaj keqtrajtimit, viktimizimit […]

nga AgroWeb më 27 April, 2022

Temperaturat deri në 28 gradë! Si parashikohet moti për sot

Deri në orët e mesditës parashikohet që moti i kthjellët të jetë mbizotërues në pjesën më të madhe të Shqipërisë. Ndërsa në orët e pasdites parashikohet që të ketë shfaqje të vranësirave të pakta e kalimtare në të gjithë territorin. Orët e mbrëmjes dhe natës sërish do ti bëjnë kthjellimet më të dukshme në vendin […]

nga AgroWeb më 21 April, 2022

Çmimet në Vend do Vijojnë të Rriten për 3 Vitet e Ardhshme

Çmimet në vend do të jenë të larta jo vetëm këtë vit, por do të vijojnë të jenë më të lartat në dy dekada, të paktën deri në vitin 2027. Parashikimi është bërë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, në raportin e fundit të pasqyrës ekonomike globale, të publikuar së fundmi. FMN vlerëson se inflacioni mesatar në […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

Ditët e Bujqësisë 2022 – Panairi Më i Madh Ndërkombëtar i Bujqësisë e Blektorisë në Lushnje

“Ditët e Bujqësisë 2022”, Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë, Teknologjive, Ushqimi dhe Përpunimit është një nga ngjarjet më të mëdha të sektorit që do të mbledhë në Lushnje agrobiznese ndërkombëtare, ekspertë dhe blerës të interesuar. Në këtë panair të organizuar nga Iceberg Exhibitions me mbështetjen e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe Ministes së Shtetit […]

nga AgroWeb më 11 April, 2022

Verë dhe Dimër – Si Do Të Jenë Temperaturat Sot

Rikthehet moti i qëndrueshëm në vendin tonë për gjatë gjithë ditës, ku në orët e para të ditës do të kemi alternime kthjellimesh dhe kalime të pakta vranësirash. Por orët e mesditës largojnë vranësirat duke bërë që kthjellimet të dominojnë në të gjithë territorin Shqiptar. Po ashtu dhe në vijim vendi ynë do të mbizotërohet […]

nga AgroWeb më 23 March, 2022

Rriten Ndjeshëm Temperaturat në Vend

Sipas MeteoAlb vijon vendi ynë në orët e para të ditës në dominimin e kthjellimeve në po thuajse gjithë territorin, por kalime të pakta vranësirash do të ketë përgjatë kufirit Lindor. Ndërsa në orët në vijim parashikohet të ketë kalime të lehta dhe të pakta vranësirash në të gjithë Shqipërinë, ku më të fokusuara do […]