nga AgroWeb më 19 May, 2022

Bizelet – Si T’i Zgjidhni, Ruani, Pastroni Dhe Si T’i Gatuani Më Së Miri

Të gjithanshme dhe të shijshme, bizelet janë kryefjala e kuzhinës në pranverë. Nga prilli deri në maj, në tezgat e tregut mund të gjeni bizele të freskëta. Një ushqim që përmban pak yndyrë e kalori, dhe shumë të pasura me vitamina, minerale e proteina. Bizelet mund të përgatiten në mënyra të ndryshme, duke krijuar pjata […]

nga AgroWeb më 9 April, 2021

Pasojat E Mungesës Së Zinkut dhe Ku Të Gjeni Mineralin Thelbësor Për Organizmin

Zinku është një nga mineralet më të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë diare, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën. Përse Është Zinku Kaq I Rëndësishëm Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në lëkurë, […]

nga AgroWeb më 15 March, 2021

Si Të Dalloni Nëse Kripa Dhe Sheqeri Përmbajnë Shkumës Pluhur

Manipulimet në industrinë ushqimore po bëhen gjithnjë e më të frikshme në ditët e sotme. Në shumë vende, konsumatorët përballen me produkte të falsifikuara që rrezikojnë jetën dhe shëndetin e tyre. Edhe në Shqipëri çështja e sigurisë ushqimore është problematike. Ngjyruesit e ndryshëm janë tashmë një realitet i frikshëm, pavarësisht dëmit që ato shkaktojnë në […]