nga AgroWeb më 27 October, 2022

Shenjat e Mungesës së Vitaminës A – Sëmundjet që Shfaqen në Trup

Kur bëhet fjalë për shëndetin dhe funksionet e trupit, vitamina A luan një rol mjaft të rëndësishëm. Vitamina A ndihmon me shikimin, sistemin imunitar, riprodhimin, metabolizmin, si edhe funksionimin e zemrës, mushkërive, veshkave dhe trurit. Por roli i saj nuk ndalet këtu! Kjo vitaminë ka edhe veti antioksiduese, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen […]

nga AgroWeb më 30 August, 2022

Vitaminat e Nevojshme për Lëkurë të Pastër dhe të Shëndetshme

Misioni i ushqimit nuk është vetëm të kënaqë shijen, por edhe të na japë energji. Ushqimi ka një tjetër mision po aq të rëndësishëm. Ai është pjesë e pandashme e regjimit të kujdesit të lëkurës. Vitaminat kundër plakjes së lëkurës mund të merren shumë mirë nëpërmjet ushqimit, në mëngjes, drekë dhe darkë duke dhënë shkëlqim, […]

nga AgroWeb më 10 December, 2021

Si Të Parandaloni Shqetësimet E Stomakut Nga Vitamina D

Vitamina D është thelbësore për një sërë funksionesh të trupit tuaj. Ajo ndihmon në forcimin e kockave dhe të muskujve, mbështet sistemin imunitar dhe atë nervor. Prandaj është e rëndësishme që të merrni mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese. Një nga mënyrat më të thjeshta është duke qëndruar në diell dhe duke konsumuar ushqimet e duhura. […]

nga AgroWeb më 13 October, 2021

Dozat e Duhura të Magnezit Sipas Çdo Moshe – Këshillat e Mjekut

Ndryshimi i stinës dhe temperaturave ndikon ndjeshëm në organizëm, duke shteruar energjitë, përkeqësuar humorin dhe prekur edhe muskujt. Këto të fundit përkeqësohen edhe me kalimin e moshës dhe një nga mënyrat për t’i mbajtur nën kontroll është përkujdesja ndaj marrjes së dozave të caktuara të magnezit. Mjekët paralajmërojnë se njerëzit që ndihen të plogësht, të […]

nga AgroWeb më 24 July, 2021

Çfarë Ndodh Nëse Marrim Më Shumë Proteinë Seç Duhet?

Proteina është kryefjala e ushqyerjes së shëndetshme ditët e sotme. Ky ushqyes është i domosdoshëm për shëndetin sepse u bën mirë jo vetëm muskujve por edhe ndihmon për rënien nga pesha. Nga ana tjetër, nëse njeriu e tepron me proteinën, pasojat për peshën dhe shëndetin në përgjithësi mund të jenë serioze. Sa Është Sasia e […]