nga AgroWeb më 21 January, 2019

Eklipsi i Hënës së Përgjakur – Shihni Pamjet Mahnitëse

Cilësohet si “Super Hëna e Përgjakur” dhe është eklipsi më i plotë hënor i kësaj dekade. Agimi i kësaj të hëne nisi me një pamje spektakolare qiellore. Në orët e para të mëngjesit të ditës sotme, 21 janar, një ngjarje e pazakontë ndodhi në qiell ku u shfaq eklipsi total hënor, ku hëna dukej shumë […]

nga AgroWeb më 27 July, 2018

Sot Eklipsi i Shekullit – Mos Humbni Pamjet Magjike në Qiell

Mbrëmja e ditës së sotme, 27 korrik 2018 do të jetë nata e eklipsit të hënës së kuqe, apo siç e quajnë ekspertët eklipsi i hënës së përgjakur. Ky eklips do të zgjasë rreth 1 orë e 43 minuta, gjatë së cilës sateliti i Tokës do të shndërrohet në një një të kuqe rubini duke […]