nga AgroWeb më 19 July, 2022

Turshi me Bordullak – Receta e Veçantë Plot Vlera Ushqyese

Për bordullakun mund të keni dëgjuar pak ose aspak pasi kjo bimë është njohur sëfundëmi për konsum në vendin tonë.  Bordullaku është një barishte që rritet prej shekujsh nëpër lëndina dhe kopshte, pra mund ta gjeni e ta rrisni lehtë edhe në shtëpitë tuaja. Ka shumë pak kolesterol dhe është burim i shkëlqyer i tiaminës, […]

nga AgroWeb më 8 April, 2021

Si të Përgatisni në Shtëpi Bukën e Shëndetshme me Fara Lini

Buka është një nga ushqimet që konsumohet më shumë në familjet Shqiptare dhe tradita e saj është tepër e lashtë. Dikur bukën e përgatisnin gjyshet dhe nënat vetë në shtëpi ndërsa sot mund ta gjeni të shumllojshme në dyqane në çdo cep të qytetit. Megjithatë le t’i kthehemi traditës së vjetër dhe më të shëndetshmes, […]

nga AgroWeb më 5 November, 2020

Shija e Vërtetë e Mesnikut Të Traditës – Receta e Saktë

Mesniku është një traditë e vjetër e shumë zonave të Shqipërisë. Ky byrek përgatitet duke kombinuar petët e pjekura me lëngun dhe mishin e pulës së detit. Emri i këtij byreku vjen pikërisht nga emërtimi i pulës së detit. Në zonën e Kolonjës ato quhen ndryshe Miska, dhe duke qenë se janë përbërësi thelbësor i […]

nga AgroWeb më 13 February, 2020

Receta e Turlisë Tradicionale nga Marjana Kondi – Shije dhe Aromë në Tyrezë

Nëse është fjala për receta tradicionale me siguri shumë prej jush i rendisin ato si ndër më të preferuarat e kuzhinës. Kjo si për familjarët që i konsumojnë, por edhe për nënat dhe gjyshet të cilat i gatuajnë me shumë lehtësi. Aq më të preferuara bëhen kur, sugjerime të këtyre recetave vijnë nga personazhe shumë […]