nga AgroWeb më 21 November, 2022

Uthulla Balsamike e Hurmave – Si ta Përgatisni në Shtëpi

Ju mund të mos keni dëgjuar për uthullën balsamike të hurmës, por në shumë vende të Azisë, kjo uthull është ndër produktet më të kërkuara sepse është bazë e shumë gatimeve tradicionale. Hurma është një frut i pasur me vitaminë A, B6 dhe C. Ajo është e mbushur me minerale të dobishme siç janë: kalciumi, magnezi, […]

nga AgroWeb më 21 November, 2022

Hurmat e Thata – Si t’i Përgatisni në Shtëpi

Hurmat janë të shijshme, por AgroWeb sot do t’ju tregojë për hurmat e thata të cilat kanë një shije magjepsëse. Ka hurma që janë më të vogla, të forta, aq të ashpra në shije dhe pastaj ka të mëdha, të plota, të buta dhe plot lëng. Këto të fundit konsumohen siç janë, por të tjerat […]

nga AgroWeb më 12 October, 2022

Në Treg Hurmat e Para Farëzeza – Pse Ju Duhen Për Shëndetin

Shqiptarët janë të çmendur pas hurmave, me apo pa fara qofshin ato. Të gjithë janë të mendimit që hurmat kanë qenë pjesë e traditës sonë prej shekujsh të tërë. Pemët e këtyre hurmave gjenden në çdo rrugicë, shtëpi përdhese, lagje, pemishte apo edhe bahçe. Hurmat e para farëzeza sapo kanë dalë në treg me një […]

nga AgroWeb më 7 October, 2022

Delikatesa Kremoze e Pudingut me Hurma Dhe Kakao

Hurmat janë frutat më të dashura të vjeshtës dhe të dimrit. Padyshim që janë edhe ndër frutat më të preferuara të shqiptarëve. Ato të tërheqin përherë me shijen e tyre dhe asnjëherë s’mund të ndalesh duke ngrënë vetëm një. Por krahas shijes së tyre fantastike, hurmat mbartin vlera të jashtëzakonshme shëndetësore. Hurmat janë të pasura […]

nga AgroWeb më 12 September, 2022

Hurmat e Freskëta të Arabisë – 4 Arsye Pse Duhet t’i Konsumoni Patjetër

Hurmat e Arabisë janë tejet të shëndetshme për organizmin. Ato janë një burim i pasur fibrash të shëndetshme, minerale dhe vitaminash. Në variantin e tyre të freskët, këto hurma janë thesar vlerash. Fibra Një racion prej 100 gramë hurmash të freskëta ofron 6.7 gramë fibër. Kjo përbën 25 përqind të sasisë së këshilluar ditore të […]

nga AgroWeb më 6 December, 2021

Reçel Me Feta Hurme – Si Të Përgatisni Këtë Ëmbëlsi Unike Vetë Në Shtëpi

Sezoni i hurmave ka trokitur tashmë dhe është koha të provojmë edhe reçelin e tyre. Nëse ka një shije që nuk mund t’i rezistosh dot, ai është reçeli i hurmës. Vërtet shumë pak i dëgjuar por një mrekulli me shije e pazakontë kur gatuhet në një recetë unike reçeli. Hurmat mund të shijohen në formën […]

nga AgroWeb më 4 October, 2018

Vetë Krejt Lehtë – Tri Receta Me Shije Fantastike Nga Hurmat e Stinës

Hurmave u janë thurur lavde si një nga pemët më të shëndetshme në botë, por edhe si pemë që u ka dhënë hijeshi zonave më të bukura të Shqipërisë. Shija e ëmbël e hurmës së pjekur sfidon aftësitë e amvisave më në zë të kuzhinës, recetat e të cilave AgroWeb.org po ndan me lexuesit. Sallatë […]

nga AgroWeb më 29 March, 2018

Hurmat Arabike – Orientalet e Preferuara të Shqiptarëve

Që në lashtësi, hurmat Arabike besohej të kishin vlera të jashtëzakonshme shëruese. Megjithatë, vetëm në kohërat moderne shkenca arriti të konfirmojë atë që njerëzit e lashtë e dinin mjaft mirë. Ndonëse hurmat ngjajnë si një “bombë sheqeri” sepse janë shumë të ëmbla, në të vërtetë ato janë ushqime thuajse hyjnore me vlera të jashtëzakonshme. Një […]