keshilla

Pse Shtoni në Peshë Edhe Kur Hani pak – Këshillat që Duhet të Ndiqni

Disa persona janë të predispozuar që të vuajnë nga ngadalësimi i metabolizmit, pra i tretjes. Në raste të tilla, zgjidhja...

Si të Pastroni Trupin nga Toksinat në Vetëm 3 Ditë

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm. Në këtë artikull...

Çfarë Tregon Testi i Parë Për Zbulimin e Turmorit Në Tru – Zbulojeni Këtu

Është zhvilluar testi i parë në botë i gjakut për tumorin në tru, i cili pritet të sjellë ndryshime të...

Çfarë Tregon Mpirja e Duarve Gjatë Gjumit për Shëndetin Tuaj

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Peizazhi i alternativave ndaj duhanit dhe sfidat rregullatore, çfarë thonë ekspertët për produktet pa tym

*Produktet pa tym si një alternativë më e mirë ndaj duhanpirjes tradicionale, ekspertët ndajnë qëndrimet e tyre mbi bazën e...

Hudhër Poshtë Jastëkut – A Ndihmon Vërtet Këshilla e Vjetër nga Gjyshet?

Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini...

Spinaq i Freskët Apo i Gatuar – Cili ka më Shumë Vlera

A e dini se çfarë duhet të bëni që të përfitoni plotësisht vlerat e spinaqit? Jo të gjithë e dinë...

Si të Pastroni dhe Qëroni Preshin – Hapat që Duhet të Dini

Një nga gjërat kryesore që të gjithë bëjmë kur kemi blerë perime apo fruta, është t’i lajmë. Shpesh mjaftohemi me...

Mënyra më e Keqe e Gatimit të Filetos së Pulës

Fileto e pulës është padyshim një ndër ushqimet që mund të përdorni më shpesh në kuzhinë. Kjo për shkak se...

Çaji që duhet të konsumoni për uljen e tensionit të lartë?

Çaji është një pije prezente me shekuj në tavolinat e shumë kulturave në mbarë boën, jo vetëm për shijet e...

Si të Largoni Dhimbjet e Stomakut me Çajin e Xhenxhefilit

Stomaku i trazuar është një gjendje e cila prek këdo dhe mund të shfaqet në çdo kohë të vitit, por...

Dhimbja e Kokës nga Aktiviteti Fizik – Çfarë Duhet të Dini?

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz madje edhe ata që kanë një rutinë të shëndetshme ku...

Retinoli – Serumi që Largon Rrudhat e Fytyrës

Një ndër trajtimet më të shpeshta për lëkurës pas të 25-ve është ai për eleminimin e rrudhave. Vitaminat, kremrat, maskat...

Mikrobet në Furcën e Dhëmbëve: Rreziqet për Shëndetin Tuaj

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëmi shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme të...

Si të Zëvëndësoni Mishin me Ushqime Organike

Konsumi shqiptar i mishit është rritur nga 15.3 kg për person në vitin 1963, në 38.2 kg për person në...

Mollët më të Mira – Si të Zgjidhni Cilësinë e Duhur mes Llojeve të Mollëve në Treg

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut...

6 Sekrete Si të Pergatisni Gjithmonë Makarona Al Dente

Makaronat janë një pjatë klasike në shumë kuzhina të ndryshme në të gjithë botën, dhe një nga elementët më të...

Si të Dalloni Domatet Organike? – Faktet që Duhet t’i Dini

Ju mund të keni dëgjuar se tregjet tona janë të mbushura me fruta dhe perime që nuk janë aspak të...

Si t’i Vini në Ndihmë Dikujt me Depresion?

Jo të gjithë e përjetojnë depresionin në të njëjtën mënyrë dhe simptomat mund të ndryshojnë nga një njeri në tjetrin....

Fryrja e Këmbëve – Lehtësimi Përmes Ushqimeve

Fryrja ose enjtja e këmbëve është një problem që ndodh shpeh herë tek njeriu, e veçanërisht tek gratë. Ky problem...

Cila është Pija më e Mirë për të Ndihmuar Tretjen Sipas Gastroenterologut

Një nga aspektet kyçe të shëndetit të traktit gastrointestinal është tretja e duhur e ushqimit që konsumojmë çdo ditë. Tretja...