Kolesteroli i lartë

Një Lugë Lëng Limoni çdo Ditë për të Ulur Kolesterolin e Lartë

Të pasura me vitamina C dhe antioksidantë, agrumet forcojnë sistemin imunitar dhe mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e jashtëme. Limoni në...

4 Frutat që Duhet të Hani Patjetër Kundër Kolesterolit

Kolesteroli i lartë dhe problemet me zemrën janë të lidhura ngushtë dhe mund të kthehen në një rrezik të vërtetë...

5 Faktorë që Ndikojnë në Testet e Kolesterolit

Ju mund të mendoni se kolesteroli është “i keq”, por në të vërtetë ai bën të mundur që trupi të...

Si Ndikon Kolesteroli i Lartë tek Plakja e Trurit – Çfarë Duhet të Bëni

Është një problem që sa vjen e shtohet me kalimin e viteve, duke prekur një numër të madh personash. Sipas...

Soja në Vend të Ilaçeve të Kolesterolit – Çfarë Tregojnë Studimet

Nëse dëshironi të ulni nivelet e kolesterolit, soja mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet. Kërkimet e kryera në...

7 Ushqimet me Karbohidrate që Duhet të Blini Për të Ulur Kolesterolin

Nëse jeni një nga njerëzit e shumtë, që nivelet e kolesterolit të mirë dhe atij të keq të të cilëve...

Çfarë Janë Gjendrat e Kolesterolit? Përse Duhen Trajtuar dhe Pasur Kujdes

Fjala “Xanthelasma palpebramund” i referohet gjendrave të kolesterolit të cilat më së shpeshti formohen rreth syve. Xanthelasma prek vetëm 1.1...

Lëng Portokalli për të Ulur Kolesterolin e Lartë – Sasia që ju Duhet

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes...

Shenjat që Trupi Jep të Cilat Paralajmërojnë se Duhet të Kontrolloni Kolesterolin në Gjak

Nëse po kërkoni të kujdeseni për shëndetin tuaj në mënyrën e duhur është e rëndësishme të kuptoni ndryshimin dhe të...

Konsumi i Qumështit – Si Ndikon tek Sëmundjet e Zemrës?

, Një studim i ri në të cilin AgroWeb.org u bazua, sugjeron që konsumi i qumështit mund të ulë nivelet...

Fiq të Thatë me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore e Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë...

Sasia Ditore e Yndyrnave Për Një Qarkullim Gjaku dhe Zemër Të Shëndetshme

Lista e sëmundjeve që vijnë nga stili i pashëndetshëm i jetesës është pa dyshim shumë i gjatë. Po ashtu është edhe...

Si të Evitoni Rrezikun e Atakut në Zemër Gjatë të Nxehtit Përvëlues

Stina e nxehtë e verës bashkë me shkëlqimin e mrekullueshëm të diellit mund të shkaktojë edhe probleme. Rritja e temperaturave...

Qumësht Me Kakao – Kombinim Perfekt për Shijen dhe Shëndetin e Mirë

Mund të duket e pabesueshme por, qumështi me kakao është një pije shumë e lashtë. Të gjithë kemi dëgjuar për...