nga AgroWeb më 28 December, 2021

Amaranta – Si Mund T’ju Ndihmojë Me Peshën Dhe Kundër Inflamacionit

Gjithmonë ka vend për larmi dhe shije të re në regjimin tuaj ushqimor, tashmë krahas Kuinoas dhe Hikrrës AgroWeb.org ju sugkeron të shtoni edhe shijen e veçantë të amarantës. Ky drith i përdorur për mijëra vite është quajtur nga Aztekët si “ushqimi i pavdeksisë”. Farat e Amarantës mendohet të jenë gjetur fillimisht në Argjentinë e […]

nga AgroWeb më 24 July, 2021

Stina e Manaferrave Marramendëse Shqiptare – Vlerat Dhe Vetitë E Rralla Për Organizmin

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje si mjedra. Manaferrat rriten në mbarë Mesdheun, ndërkohë që në Shqipëri, njerëzit i gëzohen mbledhjes së manaferrave së freskëta në fundin e pranverës dhe gjatë gjithë stinës së verës.   Në Shqipëri, shumica e manaferrave […]

nga AgroWeb më 4 May, 2021

Lëngje Frutash dhe Perimesh që ju Mbrojnë nga Gripi

Vitamina C është një nga vitaminat më popullore në botë. Ajo ka marrë famë për aftësinë që ka në të luftuarit e të ftohtit dhe forcimin e sistemit imunitar. Duke qenë se vitamina C tretet në ujë dhe organizmi nuk arrin ta prodhojë vetë, njeriu duhet të ushqejë trupin vazhdimisht me këtë vitaminë. Rregulli i […]

nga AgroWeb më 9 February, 2018

Çaji i Dafinës Plot Bekime për Shëndetin

Që në lashtësi, besohej se Natyra kishte derdhur një lumë bekimesh mbi dafinën duke e bërë atë mbretëreshën e shëndetit të mirë. Çaji i dafinave është padyshim një tonik i mrekullueshëm dhe i pakrahasueshëm me një ndikim të fortë në stomak, kyçe dhe muskuj. Vlerat shëndetsore të çajit të dafinave përfshijnë: aftësinë për të pastruar […]

nga AgroWeb më 12 July, 2017

Fuqia e Pashtershme e Tërfilit të Ujit

Lulet e bardha të mëndafshta të tërfilit të ujit janë një mrekulli për sytë. Kjo bimë që shkëlqimin e saj e arrin larg tokës, rritet kryesisht në këneta dhe pellgje. Përdorimet e tërfilit të ujit Shumë kohë përpara se t’i drejtoheshin farmacive për medikamente, njerëzit ishin besnikë të bimëve dhe barishteve që u vinin në […]