nga AgroWeb më 2 June, 2022

Thesaret e Qershorit – Zbuloni Perimet që Duhet t’i Mbillni që Tani në Ballkon

Qershori është një muaj i shkëlqyer për të mbjellë disa prej perimeve dhe barishteve më të shëndetshme. AgroWeb.org sjell për ju listën e produkteve më të mira që mund të mbillni në oborret dhe ballkonet tuaja. Mjafton të zgjidhni farat dhe fidanët e duhur dhe mund të krijoni një oaz të shëndetshëm bimësh, perimesh dhe […]

nga AgroWeb më 12 May, 2022

Trëndafila Mahnitës në Hapësirat e Shtëpisë – Si t’i Mbillni në Shtëpi

Një nga lulet më të mrekullueshme që gëzon syrin dhe mahnit shqisat me aromën dhe pamjen magjepsëse. AgroWeb.org ju sjell mënyrën se si t’i rrisni me sukses në hapësirat e shtëpive tuaja. Trëndafilat kanë një sezon mbjelljeje edhe në këtë periudhë. Kur të keni zgjedhur llojin e trëndafilit që dëshironi ta rrisni vetë, vendosni për […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

Si Të Rrisni Mini Pemën E Ullirit Në Shtëpi

Ulliri është një nga pemët më të dashura e më të shenjta për njerëzimin. Ajo është një simbol i paqes dhe miqësisë. Pema shtatshkurtër e ullirit është kthyer në një domosdoshmëri për shumë shtëpi dhe ambiente familjare. Kjo pemë mesdhetare është fantastike sepse ka një tolerancë të lartë ndaj ajrit të thatë dhe përshtatet mjaft […]

nga AgroWeb më 15 February, 2022

Perimet E Shëndetit – Si Të Mbillni Karrota Në Vazo

Karrotat janë ndër perimet më të shëndetshme e të shijshme, me të cilat mund të kombinosh një larmishmëri recetash, nga supat e gjellët tek kekët e ëmbëlsirat. Por teksa mundoheni të zgjidhni më të freskëtat në treg përse të mos i mbillni vet në shtëpinë tuaj. Rritja e karrotave në vazo është një projekt interesant […]

nga AgroWeb më 6 April, 2021

Muaji Prill – Gati për Perime dhe Fruta në Vazo

Ka kaluar një muaj që kur bëra mbjelljet e pranverës dhe tashmë gjelbërimi i është shtuar ballkonit tim. Filizat e domates janë rritur e forcuar dhe lulet e verdha të saj kanë shpërthyer ngado. Me specat nuk pata shumë sukses. Ato nuk po merrnin shumë zhvillim ndaj pyeta rreth tyre. Një gabim që mund të […]

nga AgroWeb më 9 March, 2018

Perimet dhe Frutat Bio Me Vazo në Ballkon

Që kur u bëra nënë fillova të lexoja më shumë për ushqimet që duhej të konsumonte im bir dhe për të qenë e sigurt me çfarë do e ushqeja. Prandaj vendosa që në ballkonin e shtëpisë të mbillja perime dhe luleshtrydhe. Prej disa vitesh e bëj këtë punë që më jep kënaqësi të shumfishtë. E […]

nga AgroWeb më 5 January, 2018

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Nëse po kërkoni ide për perime interesante dhe të shëndetshme për të mbjellë në shtëpinë tuaj atëherë AgroWeb.org ju rekomandon panxharin. Panxhari është një perime shumë e shëndetshme për organizmin. Ajo mbillet shumë lehtë dhe ka një prodhimtari të mirë. Panxhari preferon freskinë e pranverës dhe vjeshtës dhe është një ushqim i mirëpritur në tryezë. […]

nga AgroWeb më 22 December, 2017

Si Të Mbillni Patatet Në Shtëpi në Pesë Hapa Të Thjeshtë

Dashamirësit e ushqimeve organike janë gjithnjë të etur për ide të reja dhe interesante që zbatohen lehtë në shtëpi. E tillë është edhe mbjellja dhe rritja e patateve në shtëpi. Ju mund të zgjidhni ballkonin, tarracën apo kopshtin poshtë shtëpisë për të rritur patatet në vazo. Si Të Rrisësh Patate Në Vazo Përzgjidhni patate me […]